Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога е най-доброто време за слагане на киселото зеле?

23 ноември 2023, 16:33 часа

Киселото зеле – сурово ферментирало зеле под действието на бактерии, е традиционна за страната ни храна, която се отличава не само с вкусовите си качества, но и с ползите си за здравето. Счита се за национално ястие в Германия и името му произхожда от немската дума Suerkraut, но не това е родината му. Приготвя се и се консумира в цяла Европа, като най-вероятно произходът му е свързан с римляните, макар да се е приготвяло и в Древен Китай, а у нас е тясно свързано с обичаите ни и с най-светлите празници – представете си Коледа или Бъдни вечер без сарми, които се приготвят именно с листа от кисело зеле.

На някои места по света рецептата изисква зелето да се нареже, там не налагат цели зелки, а режат суровото зеле на ситно и така приготвят кисело зеле, но това не променя нито вкусовите му качества, нито ползите от него. Различни са и рецептите, по които се приготвя киселото зеле в различните страни. Така например в Русия и Украйна се слагат не само моркови, но и ябълки и червена боровинка в киселото зеле. Най-подходящият момент за приготвяне на кисело зеле също е различен, защото зависи от времето – от температурата, а то се различава в различните страни. Кога е времето за слагане на киселото зеле у нас и какви са тайните на вкусното и съвършено кисело зеле?

Колко сол се слага на литър вода за кисело зеле?

Кога е времето за слагане на киселото зеле у нас?

Любопитно ли ви е да научите кога е моментът за слагане на киселото зеле според поверието? Това са дните, които не са „женски“, а именно – понеделник, вторник и четвъртък. Нашите деди са вярвали в поверията, превърнали са ги в традиции и обичаи и са налагали зелето именно през тези дни. Това поверие обаче не ни дава отговор на най-важния въпрос – през кой месец да сложим киселото зеле, за да стане превъзходно, да не се развали и да е готово навреме за зимните празници и традиционните трапези.

Точният момент се определя от времето – от градусите. Ако е прекалено топло и температурите са над 15-20 градуса, зелето ще ферментира прекалено бързо и ще стане твърде кисело. Ето защо, ако есента е неочаквано топла, е добре да се изчака да застудее и слагането на киселото зеле да се поотложи. Същото важи и за твърде ниските температури – ако не сте сложили киселото зеле, преди да стане твърде студено и градусите стремително да напомнят, че идва зима, то ще стане горчиво.

И тъй като е възможно една година началото на октомври да е студено, а друга да е все още с почти летни температури, не можем да фиксираме дата и месец за слагане на киселото зеле – времето и температурата са онези, които следва да ви служат като ориентир. Най-често, ако времето е типично и няма аномалии в края на октомври е точният момент. Тази година обаче времето беше изключително топло, така че и сега да го сложите, не сте закъснели особено.

Естествено, че трябва и късният есенен сорт да е на пазара, за да сложите зелето. Дори да е студено още през септември, не може да действате в началото му, защото късният сорт не е готов за бидона ви. Експертите съветват и че е добре да закупите и сложите зеле след падането на първата слана, когато съдържанието на захар в зелето достига максималното си ниво, а захарността е от ключово значение за ферментацията. Тоест колкото по-захарно е зелето, толкова по-добър ще е крайният резултат.

Как да си направим кисело зеле за 3 дни БЕЗ претакане и бъркане. Супер лесно !

Какво друго е важно, за да стане вкусно киселото зеле?

  • Трябва да се избере правилния сорт – късен есенен като сорт „Кьосе“, което е и единственото подходящо за зелеви листа за сарми.
  • Зелето не трябва в никакъв случай да се замразява, ако от него ще се приготвя кисело зеле, защото ще стане горчиво и меко. Тоест забравете, че може да го нарежете, замразите, защото нямате време да го сложите същия ден. Режете в деня, в който приготвяте, за да сте доволни от резултата.
  • При налагане на цели зелки е важно те да се дупчат, след като започне появата на пяна в бидона. Тази пяна означава газ, за чието освобождаване помага дупченето на зелките и така зелето става по-вкусно. Или поне така твърдят възрастните хора, които използват за целта шишовете, с които плетат дрехите си.
  • Потърсете помощ и съвет от хора, вещи в приготвянето на кисело зеле, за да сте очаровани от вкуса му и от крайния резултат.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес