Каква е мистерията зад това, че опитните алпинисти, покорители на Еверест, не са в състояние да покорят връх Кайлаш, въпреки значително по-ниската му надморска височина? Наистина ли времето тече по различен начин на това място? Дали това наистина е планина, предвид безупречната ѝ диамантоподобна структура? Възможно ли е да има някаква истина в това, че тя е центърът на Земята?
Мистерията, обгръщаща планината Кайлаш, е очаровала човечеството от поколения, криейки дълбоки знания и жадувани тайни, които безброй хора са копнели да разкрият.
Още: Медицински феномен: Жената, която е единствената в света с тази кръвна група
В сърцето на Хималаите, в западното Тибетско плато, където надморската височина достига изумителните 6714 м (22 028 фута), се намира свещено светилище, което е привличало безброй изследователи в търсене на красота и абсолют.
Известната планина Кайлаш се намира в югозападната част на Тибет в Хималайските планини. Надморската височина на планината Кайлаш е 6638 м, което е 21778 фута, и се счита за една от най-високите части на Хималайската верига.
Планината Кайлаш се смята за много свещена за индуистите, будистите, джайнистите и боновете (тибетската религия). Митологичните вярвания показват, че бог Шива обитава и медитира на върха на планината Кайлаш. Някои учени определят тази уникална планина като „духовния център на света“. Северният полюс е на около 6666 км от планината Кайлаш, а южният полюс е на двойно повече от това разстояние, което е 13 332 км. Централната ос на тази планина е известна като „Axis Mundi“, което означава оста на Земята между небесните полюси. Най-удивителният факт е, че точното местоположение на Axis Mundi е посочено в свещения епос Рамаяна.
Подножието на планината Кайлаш е покрито от две езера, разделени от провлак. Двете езера имат напълно противоположни характеристики. Имената на тези две езера са Мансаровар и Ракшас Тал.
Още: 4 тибетски техники, с които да успокоите нервната си система и да си върнете смисъла
Езерото Мансаровар е най-високо разположеното сладководно езеро и е спокойно по природа. Формата на езерото Мансаровар е кръгла, наподобяваща формата на слънцето. Водата на езерото Мансаровар се смята за свещена и около него може да се наблюдава голямо разнообразие от живот. Уникалната особеност на това езеро е, че въпреки че планината Кайлаш е покрита със сняг през по-голямата част от годината, езерото никога не замръзва, въпреки че е на толкова голяма надморска височина. Водата никога не показва вълни дори при екстремни климатични условия.
Езерото Ракшас Тал е разположено точно до езерото Мансаровар и тъй като е в същото географско положение, то показва напълно противоположни характеристики. Формата на езерото Ракшас Тал е доста подобна на формата на полумесец. Водата на това езеро е изключително солена, което води до липса на живот около него. Това езеро е най-високо разположеното соленоводно езеро в света. Водата на това езеро е много бурна, тоест винаги има вълни и никога не е тиха. Езерото Ракшастал се смята за несвято и повечето хора избягват да се къпят в него.
Най-удивителният факт за тези две езера е, че тъй като са разположени едно до друго в едни и същи географски условия, те показват толкова различни характеристики.
Още: 10 сигурни знака, че сте преминали през духовно пробуждане
Сега, чрез моето проучване и подробно изучаване, бих посочил една духовна страна на планината Кайлаш, с която много хора може да не са съгласни и мнозина ще се съгласят.
В индуизма планината Кайлаш се смята за мястото, където бог Шива - богът на разрушението и прераждането, и Деви Парвати медитират и се потапят във вечно блаженство.
Връх Кайлаш е висок около 6638 метра, докато връх Еверест е висок 8848 метра, което прави Еверест най-високият връх в света. Удивителният факт е, че Еверест, който е най-високият връх, е бил изкачен от повече от 10 000 души, но няма доказателства, че някой е изкачвал върха на Кайлаш, освен тибетския монах Миларепа. Трекингът до Кайлаш е забранен от правителството.
Още: Селото пълно с духове, в което властите забраниха да се влиза след залез слънце
Учените определят, че стръмните склонове, ниското съдържание на кислород и резките промени в температурата правят преходите в този регион много трудни. Митологичното вярване, което стои зад това, е, че стъпките на обикновени хора в мястото за медитация на светите монаси и всемогъщия бог Шива биха нарушили здравия разум на мястото.
Хората, които са се опитали да се изкачат на тази планина, разказват различни странни истории, като например, че са остарели бързо по време на изкачването и е имало значително увеличение на дължината на косата и ноктите им. Тези научни факти показват, че по времето, когато хората са били близо до планината Кайлаш, тялото е имало ефективно производство на клетки за процеси на възстановяване и обновяване.
Планината Кайлаш е изградена от черна скала и има уникална диамантоподобна структура. Смята се, че в планината Кайлаш има златни мини и други минерални ресурси.
През 1999 г. експедиция на руски учени, водена от д-р Ернст Мулдашев, твърди, че планината Кайлаш е с твърде перфектна форма за естествена планина. Д-р Мулдашев уточнява, че планината Кайлаш е древна изкуствена пирамида, заобиколена от по-малки изкуствени пирамиди. Мулдашев предполага, че пирамидите са построени от хора, които са били развити и са познавали законите на фината енергия. Според неговите трудове планината е най-значимият компонент на система от праисторически монументални конструкции и има пряка връзка с най-големите пирамиди в света, включително пирамидите в Теотиуакан и Гиза. По време на експедицията си той и членовете на екипа му чуват странни звуци посред нощ от вътрешността на планините, твърдейки, че вътре в планината има някакво живо същество.
Още: Будистки монах: Способността да забравяме е инстинкт за самосъхранение
През 1905 г. Г. К. Роулинг заявява, че формата на планината Кайлаш наподобява огромна катедра, склоновете на планината са перпендикулярни и се спускат отвесно на стотици футове, пластовете са хоризонтални, слоевете камък варират леко по цвят, а разделителните линии са ясни и отчетливи, което придава на цялата планина вид, сякаш е построена от гигантски ръце, от огромни блокове от червеникав камък.
По-късно китайски учени уточнили, че образуването на Кайлаш се дължи на ерозия и екстремни метеорологични условия.
Планината Кайлаш има загадъчна свастика (卍) на южната си страна. Ранните жители на региона Кайлаш, които са принадлежали към вярата Бон, са нарекли Кайлаш „Девететажна планина със свастики“. Стар символ на религията Бон е „свастиката“. Когато слънцето залязва върху масивните вертикални ледени пукнатини и хоризонтални скални слоеве, сенките образуват (частичен) знак на свастика, обърнат наляво (), на южния склон. Над снежната линия горната половина е по-слабо видима от долната. В тибетския будизъм Махаяна и вярванията Бон, свастиката, обърната наляво, е символ на духовна сила, означаваща защита, благоприятност и безкрайно съществуване.
Още: "Петте тибетски перли" - ритуал за вечна младост на монасите
По-снежният южен склон на Кайлаш е великолепна забележителност. Южните склонове на планината би трябвало да имат по-малко сняг от северния ѝ склон, тъй като в северното полукълбо южната страна получава повече слънчева светлина. В рязък контраст, северният склон на Кайлаш е подложен на сравнително малко снеговалежи през цялата година, докато южният му склон е подложен на целогодишни ледници и снеговалежи. Климатът и географското местоположение на Кайлаш го правят природно чудо. Летният мусон изпраща обилни количества годишни валежи по южния склон на Кайлаш, който е обърнат към Индийския океан. От северната страна въздухът е сравнително сух, но влажният въздух, издигащ се над южния склон, лесно образува сняг.
Има някои преобладаващи вярвания относно планината Кайлаш, които са много очевидни и реалистични от гледна точка на духовната наука. Казва се, че поклонниците обикалят (Парикрама) около планината Кайлаш, като през този период повечето поклонници или пътешественици усещат вечни вибрации и енергия. Съвременните читатели може да го намерят за много нереалистично, но докато не пъхнете ръката си в електрически контакт, няма да усетите електричеството, тъй като не можете да го видите. По подобен начин вибрациите и енергията около планината Кайлаш могат само да се усетят. Някои учени смятат, че вътре в планината Кайлаш има електромагнитни устройства или естествени електромагнитни полюси, излъчващи определен вид вибрации, поради което планината Кайлаш е „зона, забранена за летене“ и никакви хеликоптери или самолети не прелитат над свещената планина.
Хора, които са обиколили свещената планина Кайлаш, посочват, че пред тях се е отворил път на творчество, даващ им просветление за бъдещето и визия за живота. Планината Кайлаш има три обиколки, известни като три парикрами - първата е около планината Кайлаш, за която повечето пътешественици знаят, втората е трудна и има много стръмно изкачване, което хората предимно избягват, а третата е известна като зоната без спасение и е известна като „пътя Нанди“, тя е много рядка и се казва, че в този регион светците все още медитират. Казват, че правенето на парикрами около Кайлаш изгаря кармата на човек.
Д-р Радхакришнан Пилай заяви, че е получил видение да научи повече за Артхашастра на Каутиля, след като е посетил планината Кайлаш. Той също така заяви, че е наблюдавал звезди, падащи от небето в езерата, които отново се издигат нагоре.
Още: Топ 8 мистериозни факти за пирамидите в Гиза - извънземен разум или напреднали цивилизация
Това могат да бъдат висши същества или висши енергии, които от разстояние изглеждат като звезди.
Смята се, че монаси и поклонници са медитирали във вътрешността на планината Кайлаш в продължение на 400 или повече години, за да постигнат нирвана.
Митологичното поверие разказва, че на върха на Кайлаш се намира град на мистериите, известен като Гянгандж, който китайците определят като Шангри-Ла. Това е измислен град, за който се смята, че е дом на всички свети монаси и поклонници.
Още: Мистерия: Бивш шеф на Bloomberg и семейството му открити мъртви (СНИМКА)
Фактите и вярванията, посочени в тази статия, се основават на подробни изследвания, проучвания и по-дълбоко разбиране на духовността. Много е важно младото поколение да знае за културата, наследството и фактите, които вече са посочени и доказани във ведическата литература. Чувството за пробуждане на духовността и вярата ще помогне на всеки човек да просперира в живота.
Планината Кайлаш не е просто планина, а място на мистерия, където науката се смесва с вярата и по-дълбоката духовност.