Скорошно проучване установи, че пиенето на достатъчно течности с течение на времето е в състояние да намали и дори предотврати тежки проблеми със сърцето.
Още: Топ 10 на най-известните скулптури, които всеки трябва да знае
Още: 6 знака, че сте на прага на пълна трансформация
Препоръките за дневен прием на вода варират в диапазона от 1,6-2,1 л. за дамите и 2-3 л за господата. Въпреки това, според изследванията, много хора дори не достигат до минимума. Точен показател за хидратацията на организма е нивото на натрий в кръвта: когато хората пият по-малко от нормата, се увеличава концентрацията му , пише уебсайтът EurekAlert. След това тялото започва да пести вода чрез активиране на процеси, които водят до сърдечни проблеми.
Учените са проучили дали концентрацията на натрий в кръвта в средна възраст влияе върху появата на сърдечни проблеми след 25 години. Изследователите също така разгледаха връзката между недостатъчния прием на течности и удебеляването на стените на лявата камера на сърцето (хипертрофия), което е предшественик на сърдечна недостатъчност. В проучването са участвали 15 792 души на възраст от 44 до 66 години.
Участниците обособили четири групи въз основа на нивата на натрий в кръвта. След 25 години се определя делът на хората във всяка група, които развиват тежки сърдечни проблеми.
Още: На колко време е най-добре да се боядисва косата?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/
Резултатите показват, че по-високите концентрации на натрий са свързани както със сърдечна недостатъчност, така и с хипертрофия на лявата камера. В допълнение, установяването, че нивата на натрий над 142 mmol / L увеличават риска от сърдечни странични ефекти, може да помогне за предотвратяване на заболяване. Такъв показател е в нормалните граници и не е отклонение в лабораторните изследвания, но лекарите могат да го вземат предвид и да препоръчат на такива хора да пият повече, каза изследователят.
Най -добрата напитка за поддържане на тялото ви хидратирана е обикновената вода. Какви напитки са сравними по полза с водата, казват експерти.
Зеленчукови сокове
Зеленчуците имат по-малко захар от плодовете, така че сокът от тях е по-предпочитан. Зеленчуците могат да се комбинират помежду си за най-добър вкус и ползи за здравето.
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Плодови сокове.
Плодовете имат различни уникални свойства. Соковете обаче не се препоръчват да заменят пресните плодове, тъй като те осигуряват на организма фибри. Плодовите сокове също имат минус - калорично съдържание. Ако цял портокал съдържа 45 калории, то чаша портокалов сок има 110 калории.
Смути.
Те съчетават полезните свойства на плодовете и млечните продукти. Няма нужда да добавяте захар към смутито, за да запазите ползите от напитката.
Чай и запарки.
По своите свойства на чайовете практически не се различават от водата, но съдържат стимулиращото вещество теин, чиято консумация трябва да бъде дозирана. Предпочитат се билкови настойки.