Дрехите, изработени от естествени материи се славят с по-добро качество и устойчивост на тъканите, както и с по-добра грижа за кожата и осигуряване на възможност на тялото да диша. Те топлят повече през студения сезон и държат прохладно през топлия. За разлика от тях артикулите от синтетични материи спарват в горещото време и държат хладно през зимата. Могат дори да доведат до проблеми с охлаждането на тялото, дехидратация, топлинен удар, поради факта, че спарват и не позволяват да се случи необходимото и здравословно потене в горещото време. Синтетичните материи могат да причинят кожни проблеми, ако са боядисани с нискокачествени бои, или дори да навредя по-сериозно на здравето.
Още: Започна LUNAR 2025: Светлинното шоу на София (СНИМКИ)
Още: Поставете тези 2 неща в портфейла си, за да привлечете пари и изобилие
Кои са синтетичните тъкани?
Ако желаете да разберете от какво е направена дрехата ви – естествени или изкуствени влакна, погледнете етикета. Изкуствени са следните тъкани: полиестер, вискоза, акрил, винил, микрофибър, спандекс, найлон. В процеса на изработката им се използват различни химикали и вредни вещества като петрол, сода каустик, сярна киселина, амоняк, ацетон и други, частици от които остават в нишките на дрехите и могат да доведат както до дългосрочни и сериозни здравословни проблеми, така и до временни неразположения като повръщане, екзема, главоболие, безсъние.
Опасни ли са синтетичните тъкани и от какво са направени?
Още: Лекар: ДНК изследвания показват, че хората, които живеят под напрежение, остаряват по-бързо
Още: Това цвете е мощен магнит за любов, ако го поставите на терасата
В дрехите от полиестер реално се съдържа пластмаса, а тя често е обвинявана за причинител на хормонални проблеми, диабет, автоимунни заболявания, сърдечно-съдови заболявания и дори рак. В дрехите, изработени от синтетични материи, се отриват хиляди химикали, част от които не са най-доброто, което може да предложите на тялото си. Синтетичните дрехи изискват използването на синтетични багрила и покрития, което създава допълнителен риск за здравето. Дрехите, с които спите или прекарвате по-голяма част от деня си, са най-опасни. Колкото по-кратък е контактът с кожата, толкова по-безопасни за здравето са изкуствените материи. Добре е да предпочитате поне за пижамите и дрехите, с които прекарвате много време и са в пряк контакт с кожата, естествени материи, а още по-добре, ако тези естествени материи са органични и продукт на био земеделието.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои цитати от Радой Ралин е хубаво да си припомняме от време на време
Още: На тези 30 трудни думи все им бъркаме правописа - ето как се пишат!
Възниква въпросът защо тогава се произвеждат дрехи от изкуствени материи? В текстилната индустрия доминират синтетични материали и причината за това е, че изкуствените тъкани са с по-ниска цена от естествените, по-лесно се произвеждат, което ги прави предпочитани от много брандове с цел по-ниска и достъпна цена на крайния продукт, което го прави по-конкурентен и търсен на пазара. Най-голям дял в производството на изкуствени материи има Китай – 70% от цялото производство, следван от Индия. Най-големият вносител е Европейският съюз, където по-голямата част от дрехите са от тези нискокачествени синтетични материи.
Синтетичните тъкани – опасни за природата?
Проблемът със синтетичните тъкани не е свързан само с пряко опазване на човешкото здраве. Има и вторичен риск. Синтетичните влакна, произведени от петрол, са опасни за околната среда. Дрехи, които съдържат синтетични влакна, допринасят за замърсяването на природата с микропластмаса, което в последствие застрашава живота в моретата и океаните, а от там влияе негативно и на здравето на хората.
Още: За какво помага настойката от коприва?
Още: Кое животно се храни с охлюви?
Що се отнася за микрофибърните тъкани, те се освобождават в околната среда при много пранета. Синтетичните влакна са отговорни за над 20% от промишленото замърсяване на водата в света, следователно и за проблемите с околната среда, което на свой ред неминуемо се отразява негативно върху живота и здравето на човечеството.
Много синтетични тъкани съдържат опасни химикали, който преминават в почвата и я замърсяват, когато бъдат изхвърлени и попаднат в депата за отпадъци. Винаги, когато е възможно, предавайте дрехите за рециклиране,за да предпазите почвата, а от там и планетата. Не е удачно и горенето на подобни дрехи, тъй като те отделят вредни вещества във въздуха при този процес и отново застрашават здравето на хората.
Имат ли предимства изкуствените тъкани?
Разбира се. По-ниската им цена е основно предимство, но има и други. Те по-трудно се мачкат, по-лесно се перат и поддържат, по-лесно се премахват петна от тях. Памукът, например, който е сред най-добрите естествени тъкани, се мачка много и трудно се глади. Вълната, също естествена тъкан, не подлежи на пране, а се третира само с химическо чистене, лесно се развисва и има видове, които боцкат при допир с кожата.