Психологът Михаил Лебовски: Неспособността на родителите да се радват и смеят се предава на децата

03 май 2025, 09:00 часа

„Повечето хора са израснали в семейства, които практикуват липса на удоволствие от живота и чиито членове нямат навика да казват, че се справят добре и са щастливи. Неспособността на родителите да се радват и смеят се предава на децата, които започват да мислят, че така работи този свят. Друга грешка е да мислим, че за всичко хубаво трябва да се плати по-късно. Страхуваме се да чувстваме удовлетворение от живота и го свързваме с нещо лошо!“

Михаил Лабковски е руски психолог, известен с острите си забележки за любовта, живота и жените. Той е психолог от тридесет години и никой не остава безразличен към неговите съвети и коментари; някои ги приемат, а други ги опровергават.

Въпреки че не всички са съгласни със съветите му, думите му имат огромна сила. Те са кратки и ясни, малко цинични, но са оригинални и базирани на дългогодишен опит. Подчертахме най-интересните:

Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас

1. Не се страхувайте от щастието.

Повечето хора са израснали в семейства, които практикуват липса на удоволствие от живота и където членовете им нямат навика да казват, че се справят добре и са щастливи.

Неспособността на родителите да се радват и смеят се предава на децата, които започват да мислят, че така е устроен светът.

Втората грешка е да мислите, че за всичко хубаво трябва да платите по-късно. Страхуваме се да изпитваме удоволствие от живота и да го свързваме с нещо лошо.

Още: 7 признака, че стандартите ви са твърде ниски: Получавате това, с което се примирявате

2. Спрете да се оплаквате

Какво искате, когато се оплаквате на някого за проблемите си? Искаш да се оплакваш, а не да решаваш проблеми. Това е някакъв вид култ към оплакване – наше изобретение. По-лесно е да страдаш, отколкото да живееш щастливо.

8 етапа от живота, които трябва да сте преживели до 50 години

Здравият човек или ще приеме ситуацията такава, каквато е, или ще я промени. Невротичният човек няма да направи нито едното, нито другото. Това важи и за физическите заболявания – докато психически здрав човек се лекува от болест, невротичният човек ще иска да е болен, защото по този начин ще има причина да се оплаква.

Това е почти хоби – да си измислиш проблем и да страдаш от него.

Още: Децата диагностицирани с аутизъм са се увеличили драстично: До каква възраст не трябва да се дават устройства на подрастващите

3. Разграничавайте реалните проблеми от въображаемите

Разликата между здрав и невротичен човек е, че първият се тревожи за реални проблеми, докато вторият страда от несъществуващи.

4. Не се опитвайте да помагате на всички около вас

Желанието да помагаш на всички около теб е породено от страха, че не можеш да бъдеш обичан такъв, какъвто си, затова чрез помагането на другите се опитваш да повишиш самочувствието си.

Още: „Направи си сам“: 3 японски концепции за щастие

Затова, ако не са ви помолили да помогнете, не докосвайте тези хора, а се посветете на онези, които действително се нуждаят от вашата помощ.

5. Не отговаряйте, освен ако не ви попитат

Когато отговаряте на незададени въпроси с думи или действия, вие показвате своята тревожност.

Веднъж минавах покрай един магазин с приятелката ми, тя видя една рокля и ми каза: „Каква красива рокля!“ Когато не отговорих, тя ми каза: „Знаех, че не си истински мъж !“

Още: Научна теория: На всеки 7 години, животът ни се променя кардинално

Бих ѝ купил тази рокля, ако ме помоли, но ако веднага тичаш към касата, за да платиш в такава ситуация, значи си несигурен човек.

6. Разграничавайте любовта от пристрастяването

Хората никога няма да изоставят това, което обичат. Например - тютюнопушене. Пуших 37 години, а през последните 10 години пушех по 3 кутии на ден. Веднъж спрях цигарите, когато лекарят ми каза, че съм приключил. И това продължи 1 час и 40 минути.

Спрях да пуша само когато си казах, че не харесвам цигари, а не че съм пристрастен към тях.

Още: Будистки монах: Способността да забравяме е инстинкт за самосъхранение

Невротичните хора не могат да разграничат любовта от зависимостта.

7. Рутината не винаги е лоша

Занимавам се с рутина (четене и преподаване) през последните 37 години и се чувствам прекрасно.

Невротичните хора не могат да живеят спокойно, страхуват се, че няма да имат време да направят нещо, завършват пет университета, винаги са тревожни, чувстват се неудобно, ако не правят нищо.

Още: Психолог: Tоксичната позитивност е риск за здравето

8. Промени себе си, не другите

И това се отнася преди всичко за отглеждането на деца. Не можеш да ги принудиш да направят нещо, ако ти самият не го направиш. Децата учат не това, което им казвате, а какво правите вие ​​самите и как се отнасяте към другите.

В този случай съветът на стюардесата е много полезен: първо сложете кислородната маска на себе си, а след това на детето.

9. Справяте се по-лесно с критика от другите

Още: Какво казва пълната мивка с чинии за психиката ви

Спомнете си ситуацията: седите в автобус, качва се стара баба. Целият автобус те гледа гневно и ти ставаш възможно най-бързо.

Защо правиш това, след като баба дори не те е молила да го направиш? Причината се крие в ниското самочувствие и страха от осъждане.

Експериментирайте – опитайте да стоите неподвижно, ако не искате да ставате, независимо какво казват хората около вас, изобщо не реагирайте. С течение на времето ще видите, че мнението на другите хора може да бъде игнорирано.

10. Прави само това, което искаш

Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?

Класически пример за това е ситуацията, когато играете с децата си, защото „трябва“, защото сте добър човек, а това означава – трябва да играете с децата си. Спри да правиш това.

Играй с тях само когато ти искаш да играеш, защото те ще усетят, че го правиш от чувство за дълг, а не от интерес. И чувството за дълг не е любов. Общувайте с деца и други хора с истински интерес, когато искате и толкова дълго, колкото искате.

11. Имай свой собствен свят

Самотата – това не е липса на любов, а липса на интерес към себе си, още от детството. Ако един човек замести целия свят на друг човек, това означава, че той няма свой собствен свят.

Още: 8 скрити проблема с психиката ви, които домът ви разкрива

12. Обичай себе си първо

Гарантът за щастлив семеен живот и брак само с един партньор се крие само в едно нещо – стабилна психика. Без отстъпки или компромиси – всичко е директен път към кардиолог или онколог. Когато един мъж има стабилна психика, той може да живее с един партньор през целия си живот. И го обичай.

Хората, които не обичат себе си, не могат да се обичат и помежду си.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес