Пълнее ли се от мед - ето кога да!

15 май 2023, 10:22 часа

Спомняте ли си детството, когато баба ви идваше при вас с мед и сироп от прополис, щом започвахте да кашляте сякаш „от нищо“? Да, заедно с ниските температури започват да се появяват симптоми на респираторни заболявания. Настинките, придружени с хрема, болки в гърлото и кашлица, са сред най-честите симптоми на заболявания, появяващи се по това време на годината. За тези, които търсят природни ресурси за облекчаване и ограничаване на подобни симптоми, може да е достатъчно едно традиционно и ефективно решение: лъжица мед или прополис.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/

Ето какво съветва д-р Татяна Занин

Известно е, че медът има антимикробно и антибиотично действие, способен е да предотврати развитието на микроорганизми. Прополисът също е ефективен, с антивирусно, аналгетично и противогъбично действие. И двата продукта облекчават симптомите на болки в гърлото и респираторни проблеми - но не се заблуждавайте: те в никакъв случай не лекуват подобни заболявания!

Друга полза от меда е приносът му за чревния тракт, понеже стимулира растежа на така наречените „добри бактерии“, които естествено обитават червата и спомагат за поддържане на здрава и нормална чревна флора.

Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров

Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата

Но веднага някой ще възрази: медът е толкова сладък, следователно от него се напълнява!

Лекар: Яденето на мед може да доведе до заболяване, за което едва ли предполагате

1. Напълнява ли се от мед?

Да, медът е калоричен и от него може да се напълнее, но само в един случай – когато прекалим. Естествено, прекомерното му консумиране може да причини наддаване на тегло – но така е и с много други хранителни продукти. Прекалената консумация на мед също може да повиши наличието на глюкоза в кръвта, повишавайки също и нивата на инсулин. Просто с никоя храна не бива в никакъв случай да се прекалява.

Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас

Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?

2. Какво количество мед се препоръчва дневно?

Дневната консумация на мед може да варира от една чаена лъжичка (10g) до една супена лъжица (25g). Важно е да се подчертае, че тази храна трябва да се приема като елемент от здравословно хранене.

3. Здравословна ли е захарта в меда?

Медът е по-здравословен от рафинираната захар. Докато медената захар има редица вещества, осигуряващи ползи за тялото, то рафинираната захар е само източник на калории.

1 лъжица мед преди лягане и резултатът ще ви изненада приятно

4. Какви са хранителните вещества, открити в меда и прополиса?

Медът съдържа солидно количество въглехидрати и следователно е чудесен в качеството си на бърз енергиен източник. При това в него има органични киселини, сред които една - глюконовата киселина, допринася за образуването на водороден прекис, мощен антибактериален агент. Мед, желязо, магнезий, калий, калций и фосфор също се срещат в меда. Прополисът вече съдържа и витамини от В-комплекса, витамин А и минерали като магнезий, желязо, алуминий, силиций, бром, цинк и титан.

5. Има ли ограничения за консумиране на мед?

Медът не бива да се консумира от деца под една година. Това е така, защото продуктът може да съдържа Clostridium Botulunum - бактерията, която причинява ботулизъм. Също медът не се препоръчва за хора с диабет, тъй като е с високо захарно съдържание и може да причини скокове на степента на кръвната захар в организма.

Внимание! Статията ви предлага само информация за общи познания, но не и медицински указания. По въпросите в нея винаги търсете медик-диетолог!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес