Рибата трябва да е прясна. Това е задължително условие за всеки потребител и свежестта не трябва да се приема за даденост. Качеството на храна като рибата трябва да се потвърди двойно - в магазина и у дома, преди да я приготвите.
Още: Тънкостите на перфектната скара: Какво да НЕ правите, ако искате вкусна храна
Знаете ли какъв аромат или външен вид трябва да има качествената риба? Кои са характеристиките, които трябва да вземете предвид, преди да я купите? Представяме ви кратко ръководство за закупуване на най-прясната риба и за избягване на неприятни изненади.
- Аромат
Когато се приближите до зоната за риба, трябва да усетите миризмата на море, сол и йод. Това е ароматът на свежест. Помислете какво може да се случи в кухнята ви, ако подът е покрит с риба и нейните остатъци. След няколко дни миризмата е непоносима.
В магазините за риба трябва да внимавате със стридите, защото когато не са пресни, те миришат на амоняк. Яйцата на прясната риба са яркочервени на цвят и имат аромат на морска сол. С напредването на дните те придобиват жълт оттенък, а ароматът става по-силен.
Още: Ядете ли тези храни през лятото? Вижте защо е по-добре да спрете веднага
- Представителен външен вид
Прясната риба изглежда добре. Толкова е лесно! Колкото по-свежа е рибата, толкова по-чиста и лъскава изглежда кожата ѝ. След размразяване рибата губи блясъка си. Окраската на рибата не е устойчива. Когато рибата е прясна, кожата ѝ е преливаща, с нюанси на зеленото, които клонят към синьото и отразяват светлината.
Очите на рибата също са показател за свежест. Наситените, ясни, изпъкнали и черни очи са показател за свежест. Потъмнелите, матови и сиви очи показват, че рибата вече не е в най-добрата си форма. Целулозата и черупката на стридите трябва да са в една равнина и да нямат тъмни петна.
Още: Спрете да изхвърляте храна: 5 зеленчука, които издържат седмици, без да се развалят
- Докосване на продукта
Може да ви е неприятно да я пипате, но прясната риба не може да се държи в ръка, защото има склонност да се плъзга. Огледайте внимателно ръцете на продавача, както и начина, по който държи рибата. Рибата трябва да е достатъчно твърда и стегната, за да може да стои хоризонтално. Месото на прясната риба не се отделя лесно от гръбнака. Същото се отнася и за стридите, но не и за калмарите или октоподите.
- Бъдете внимателни
- за голямото количество лед, използвано за запазване на твърдостта на рибата
- за специални оферти, които звучат твърде добре, за да са истина
Още: Ядете диня грешно цял живот – ето защо семките са най-полезното в нея
- за рибни карантии: те също са точен индикатор за свежест. Тези органи ви помагат да разберете дали закупеният продукт е отгледан в аквариум или е уловен в морето. Рибите от аквариумите се подлагат на гладуване в деня преди да бъдат уловени, така че черният им дроб да бъде чист.
Ако по време на готвене рибата отделя значително количество сокове, тя е прясна. Ако тя остане суха и безвкусна, значи е прекалено обработена или се е претопила от леда.
Още: Независимо дали сте на 40, 60 или 80 - тези 7 храни могат да ви върнат младостта
Когато избирате риба, не се доверявайте само на етикета или на думите на продавача. Използвайте сетивата си – аромат, външен вид, текстура – за да сте сигурни, че купувате наистина свеж продукт. Прясната риба е не просто по-вкусна, тя е и много по-безопасна за консумация.
Помнете: добрата риба няма нужда от „маскиране“ с лед, оферти или трикове. Тя говори сама за себе си със своя блясък, мирис и свежест. Внимавайте, пазарувайте разумно и ще се радвате на вкусна, качествена и здравословна храна на трапезата си.
Още: Погледнете езика си: 6 признака, които не бива да игнорирате