Съвети, с които да избегнеш пролетната умора

3418
Съвети, с които да избегнеш пролетната умора
Снимка: iStock/Guliver

Когато настъпва преходът между отиващата си зима и идващата пролет, има едно-единствено нещичко, без което някак си не можем да минем, а толкова много ни се иска да го пропуснем...

Досетихте ли се кое е то?

Ами отговорът е много лесен - пролетната умора. Да, тя измъчва всеки един от нас, но защо всяка година се появява? 

Основната причина за това е отслабването на имунната система. През студените зимни месеци сме свикнали да си стоим повече вкъщи, слънчевите лъчи са малко за тялото ни, не ядем достатъчно зеленчуци и плодове... Липсват ни основните витамини.

Пролетната умора е един неизбежен и неприятен спътник във времето на събуждащата се природа. Нямам как напълно да го избегнем, но има чудесни начини да намалим действието му върху нас. 

Ето как:

Храненето

То е в основата на борбата с пролетната умора. Ако си направим менюто по-здравословно, ние ще подпомогнем възстановителните процеси в организма и ще подкрепим имунната система. 

Започнете ежедневно да консумирате пресни плодове и зеленчуци. Спанакът, морковите и целината ще осигурят на тялото ви голямо количество витамини както и други полезни вещества. Не са за пренебрегване и копривата, киселец, магданоз, чесън и зелен лук! Сега можете да ги намерите на пазара в изобилие. Все още ги има и цитрусовите плодове - мандарини, грейпфрут, портокали, лимони, киви. Яжте плодове и зеленчуци най-малко по 400 грама на ден! Листовите зелени зеленчуци, като спанак, коприва, киселец и лапад, са изключително богати на желязо, но от него се всмуква в червата много малка част. Същото важи и за желязото от бобовите и зърнени храни. Витамин С може значително да подобри всмукването на желязо от растенията. Същото действие имат и плодовите киселини. За да може да усвоите по-добре желязото съдържащо се в лещата, боба, пълнозърнестия хляб, копривата или спанака, по време на ядене пийте портокалов или лимонов сок. Може да ядете и цитрусови плодове за десерт.

Чесънът, праз и кромид лъкът съдържат в състава си съединения на сярата и сулфиди, които убиват микробите и растежа им и намаляват възпалителните процеси. За образуването на тези съединения е необходимо чесънът да се нареже и хубаво смачка, а лъкът след нарязване да бъде оставен да постой известно време. Тогава от тях започва отделянето на ензими, които водят до образуването на активните вещества.

Киселото мляко също е много ценна храна, която ежедневно трябва да консумираме за да сме здрави и за подкрепа на имунитета. Живите млечни бактерии, които млякото съдържа са мощно оръжие за защитната бариера на червата.

Рибата, постното месо, яйцата, млякото и млечните продукти - всичките тези храни са източник на висококачествени белтъчини. Ядките и бобовите храни са растителни продукти, също богати на белтъци. Ежедневно консумирайте поне един представител на белтъчни храни. 

Консумирайте макаронени изделия и пълнозърнест хляб от пълнозърнесто брашно. Те също са богати на витамини и минерали.

Течности

Те също са задължителен елемент да преборите пролетната умора. Тук важи правилото: колкото повече - толкова по-добре. Пийте на ден минимум 2 литра вода. Ако сте любители на кафето, слагайте по-голямо количество вода, защото тази черна напитка сутрин обезводнява организма.

Физическа активност

Увеличете я, или започнете още от днес! Залата за фитнес винаги е чудесен вариант. Но ако там не ви допада или каквото и друго да бъде, правете поне по 1 час през деня това, което ви допада: тичайте, играйте футбол или просто се разхождайте. Честите и дълги разходки ще ви заредят с енергията на слънцето и организмът ви ще свикне по-бързо със смяната на сезоните. При лошо време една 20-минутна аеробика в домашни условия също би се отразила много добре на здравето ви. 

При възможност, правете си и ежедневни вани с етерични масла. Те също имат благоприятно действие при пролетна умора.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Не е за вярване, но този остров е най-големият производител на ванилия в света

Благовец 2024 - кога се пада, какви обичаи и традиции се спазват

4 учебни предмета, които ще ви озадачат

Ето как да намалите захарта за 10 дни

Сух вторник: Народни вярвания за дните от Тодоровата неделя

Къде се намира най-големият язовир в света

Колко струва най-скъпата картина в света

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 19 март /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 19 март /валутен калкулатор/

Колко държави има в Азия

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com