Традиции, обичаи и забрани на църковния празник утре, 20 май

19 май 2025, 08:52 часа

Утре, 20 май, е денят на паметта на светия мъченик Талалей в православния календар. Ето какви са традициите, обичаи и забраните на този църковен празник - какво трябва и не трябва да се прави на 20 май според църковните и народните вярвания.

История на почитания светец

Светият мъченик Талалей, виден аскет на християнската вяра от III век, произхождал от град Ливан, разположен на територията на Финикия. Роден в благочестивото семейство на Верука и Ромила, той е възпитаван от ранна възраст в духа на християнските добродетели и любовта към ближния. Избрал професията на лекар, Талалей се посветил на служенето на хората, съчетавайки лечението на телата им с проповядването на Евангелието. Делото му било белязано от безкористност и благородство - той неуморно помагал на нуждаещите се, без да приема никаква награда.

По време на управлението на император Нумериан, Талалей е бил арестуван в град Егея (Киликия) заради откритото си изповядване на вярата в Исус Христос. Пред владетеля Теодор, той смело заявил за предаността си към Христос, отказвайки да се отрече от вярата си.

Какъв църковен празник е утре, 17 май: Какво трябва и не трябва да се прави 

За това светецът бил подложен на жестоки мъчения: бил е подложен на мъчения, включително тежко физическо насилие, разпнат с главата надолу и хвърлен във вода с прикрепен камък, но благодарение на Божията благодат останал жив. Впечатлени от неговата непоколебимост, двама от мъчителите му, на име Александър и Астерий, били кръстени и пострадали в мъченическа смърт заедно с него. Талалай бил екзекутиран, след като с живота и смъртта си утвърдил истината и силата на християнската вяра.

След смъртта на светеца, мощите му били пренесени в родните му места и станали източник на множество изцеления.

Забрани на 20 май

На този ден строго не се препоръчва да се влиза в спорове, да се използват обидни думи или да се разпространяват клюки, както и да се отказва помощ на нуждаещите се.

16 май: Какъв църковен празник е и за какво трябва да внимавате утре 

Според народното поверие, кавгите, започнати на този ден, могат да се проточат дълго време и да донесат трайни проблеми, а вземането на пари назаем се счита за рисковано - бързо ще напуснат къщата ви и няма да се върнат.

Традиции и обичаи на 20 май

На този ден вярващите се обръщат към Свети Фалалей с молитви с молби за добро здраве, изцеление на болните, както и за изобилна реколта и благословен дъжд.

Традиционно 20 май е посветен на градинарството: плевене, поливане на лехи и засаждане на патладжани и репички. Краставиците имат особено значение в народните вярвания - Свети Фалалей се смята за техен небесен покровител, а денят се смята за най-благоприятен за засаждане на този зеленчук. Според народните поличби е важно сеитбата да се завърши преди залез слънце – това обещава богата и висококачествена реколта.

Какъв църковен празник е утре, 18 май - традиции и обичаи

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес