Домашните любимци не само носят радост и топлина на своите собственици, но са полезни за здравето и по-специално на толкова важен орган като мозъка. При собствениците на котки и кучета - особено тези, които са осиновили домашен любимец преди поне пет години, учените са открили по-бавен спад в когнитивните функции по време на стареене в сравнение с хората, които нямат домашни любимци.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/
Как домашните любимци действат на човека
Изследването е проведено от учени от Медицинския център на Мичиганския университет в Ан Арбър и Университета на Флорида. Те са изследвали данни от 1369 по-възрастни американци със средна възраст 65 години. 53% от субектите са имали котка или куче у дома, докато 32% са станали техни собственици преди поне пет години.
8 причини да си вземете още сега домашен любимец
Участниците в проучването преминали няколко теста, включително изваждане, запомняне на думи и обратно броене. В резултат на това - всеки човек е получил оценка на своите когнитивни функции по скала от нула до 27 точки. След това експертите оценили връзката между умствените способности и наличието на домашни любимци. Данните са събирани в продължение на шест години. Резултатите са публикувани на уебсайта на Американската академия по неврология.
Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Учените успели да установят, че в продължение на шест години когнитивните функции на мозъка при хора с домашни любимци намаляват много по-бавно, отколкото при възрастни хора без домашни любимци. В същото време разликата е по-забележима при тези участници в проучването, които имат котка или куче от дълго време. Ползите от домашен любимец се забелязват най-често сред мъже, чернокожи и завършили университет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Имате ли куче за домашен любимец? Задължително прочетете това
Авторите казват, че са необходими повече изследвания, за да се потвърди въздействието на домашните любимци върху здравето на човешкия мозък. Към момента е ясно, че домашните любимци помагат за справянето със стреса, което вероятно забавя стареенето на мозъка. Насърчава се и физическата активност, която е от полза за когнитивното здраве на собственика.
Продължителният когнитивен спад значително влошава качеството на живот. Научните изследвания показват, че развитието на това състояние може да бъде предотвратено именно с грижата за домашен любимец. Непрекъснатият контакт и взаимодействие между собственика и любимеца кара мозъка да не реагира на различни ситуации. Това наподобява заниманието с разнообразни приятни за човека дейности и хобита, които поддържат мозъчната дейност на завидно ниво.
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?