Необичайният хибрид между орган и цигулка, познат още като легендарната Viola Organista, най-накрая е факт и се готви за първите си концертни изяви. Три години бяха необходими на полския пианист Славомир Зубжицк, за да се създаде инструмента по макет на Леонардо да Винчи от XV век.
Още: Столицата на коя държава съвпада с името на връх в Рила?
Още: Кои реки образуват проломи в Стара планина?
Чертежът на Viola Organista и описанието към него са създадени в края на 1480 година, съобщава Daily Mail. Мнозина са се опитвали да пресъздадат идеята на гениалния изобретател. Единственият, успял да завърши инструмента, да извлече желания звук и да го представи пред публика обаче стана полският музикант Зубжицк, свирил лично на инструмента по време на премиерата му в Музикалната академия в Краков.
Мнозина наричат творението на да Винчи подобие на средновековна лира на колела, но то прилича повече на комбинация от роял, клавесин и орган. Той има 61 струни, звукът от които се извлича с помощта на четири въртящи се колела, обвити с конски косми.
Звукът от Viola Organista наподобява този от струнен оркестър , въпреки че зад клавишите стои само един човек.
Още: Какъв е произходът на думата панталон?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 август /валутен калкулатор/
Според музикалните критици, свиренето на Viola Organista е много сложно и изисква майсторство и импровизация. За Viola Organista все още няма създадени отделни произведения, но Зубжицк вече е успял да адаптира някои неща от историята на музиката за необичайното творение.