За колко време ни минават афтите?

12 май 2025, 08:20 часа

Афтите представляват отворени, белезникави лезии (ранички) с червени ръбове. Те са болезнени и се появяват по повърхността на устната лигавица, езика, отвътре по бузата и небцето, по-рядко в областта на гърлото; изчезват без никакво лечение около 10 до 14 дни след появата си, без да оставят следи или белези.

Д-р Селзо Лемуш дава по-подробни разяснения тук

Причини

Някои възможни причини за появата на афтите може да бъдат по-пикантни храни, кисели плодове, стрес и безпокойство,, хормонални промени в цикъла на жената, механична травма от остри ръбове, четки за зъби, изгаряния от твърди или течни храни, семейна генетична предразположеност, стомашен рефлукс, употреба на някои лекарства, изгарящи вещества, вируси и бактерии.

Повтарящите се язви в устата, които се появяват по-често, обикновено са свързани с емоционален стрес. Те се появяват на всяка възраст и по-често при жените. Ако проблемът продължава по-дълго от 14 дни, трябва да се потърси лекар за по-подробна преценка.

Връзка с други заболявания

При повечето пациенти язвите в устата се проявяват като проблем в устната кухина, несвързан с други заболявания. По-рядко те могат да бъдат свързани с други по-общи проблеми, като е важно да се изследва системното състояние, генитални язви, кожни усложнения, стомашни разстройства и лекарства, които пациентът приема в момента.

Като обща препоръка всяка рана в устата, независимо дали е афта или не, която остава в устата повече от 15 дни, трябва да бъде прегледана от здравен специалист.

Най-често срещаният незначителен тип язви в устата рядко са по причина на слаб имунитет. Други явления, които могат да бъдат объркани с афти в устата, може да се появят при пациенти, които са имуносупресирани от заболявания като СПИН, или при болни, подложени на лечение за рак с лъчетерапия, химио- или имунотерапия.

Лечение

Повечето язви в устата, които са с диаметър до 1 сантиметър, изчезват в рамките на 7 до 14 дни. По-големите може да отнемат около 30 дни, за да се излекуват, но този тип е много по-рядък. Диагнозата се поставя въз основа на подробен клиничен преглед и лечението обикновено се фокусира върху контрол на болката. Медикаментозното лечение ще се ръководи според интензивността на пристъпите на язви в устата и резултатите от евентуални допълнителни тестове.

Има лекарства без големи странични ефекти, които се предписват в амбулаторията, и други, които изискват често наблюдение и прегледи поради странични ефекти. Но за щастие тази дозировка на лекарството е запазена само за пациенти с тежки прояви на заболяването. Не се препоръчва използването на локални хелатиращи лекарства, т. е. такива, които унищожават повърхността на афтата, превръщайки я в химическа язва; въпреки, че е по-малко болезнена, тя може да отнеме повече време, за да заздравее. Според специалистите няма по-добро лечение за язви в устата, тъй като причината остава неизвестна. Повечето пациенти обаче изпитват подобрение на симптомите с употребата на локални кортикостероиди и антисептични води за уста. Други алтернативи на лечение могат да осигурят известен комфорт, като използването на лазерна терапия с нисък интензитет, която се извършва от зъболекар, поради нейните аналгетични и противовъзпалителни ефекти.

В домашни условия съветът е да се избягва консумацията на пикантни храни и храни, които изискват дълго дъвчене. Също така е важно да поддържате добра устна хигиена, като миете зъбите си и използвате антисептици.

Профилактика

За да се предотврати появата на афти в устата, препоръката е да се избягват предизвикващите фактори, ако е възможно, като механична травма, стрес, свръхчувствителност и употреба на лекарства, които отключват проблема. Хората, които обикновено получават язви в устата след ядене на цитрусови плодове като ананас и портокал, също трябва да избягват да ядат тези храни.

Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес