Много, ако не и повечето, животни имат опашка. Ние, хората, сме лишени от такова щастие, затова може да се запитаме: защо изобщо ни е нужна тя? В крайна сметка е добре и без нея. Е, като изправени примати, опашката наистина би била повече пречка, отколкото помощ за нас, така че ние сме се отървали от нея в хода на еволюцията.
Осигурява баланс
Идеята, че би било добре да се използва опашката като противотежест, е замислена от майката природа преди стотици милиони години. Учените смятат, че динозаврите са ходели, люшкайки опашките си от една страна на друга, докато вървят, за да балансират тежката глава и тяло. Това им позволявало да се движат бързо на два крака и дори да бягат, преследвайки плячката.
Защо слоновете ги е страх от мишки?
Съвременни животни използват опашките си по подобен начин. Кенгурата ги използват за баланс, когато скачат през открит терен. Котките, катериците и други животни, които могат да се катерят по дърветата, също имат дебели дълги опашки, помагащи да балансират - като въжеиграч с прът.
Служи като допълнителен крайник
Например, опашката на кенгуруто служи като вид трети крак, с който те се отблъскват от земята, когато скачат. И животни като маймуни и опосуми, са способни да успяват да хващат клоните на дърветата с него, като допълнителна ръка. Опашките на маймуните са толкова дресирани, че да държат животното дори когато другите му крайници са заети с нещо друго, като например храна.
Помага при плуване
Всъщност, преди рибите да решат да завладеят земята и да се превърнат в земноводни преди стотици милиони години, опашките са били използвани само за маневриране във водата. В хода на еволюцията именно от опашните перки на древните риби са се появили опашките на съвременните животни.
Знаете ли за какво служи опашката на човек?
При морските бозайници - делфини и китове - тези перки все още силно наподобяват тези на рибите и също се ползват за движение във вода. По-малки животни, като бобри и видри, също плуват с помощта на мощните си плоски опашки.
Поддържа в полет
Птиците се нуждаят от опашка, за да стабилизират полета си и да постигнат необходимата аеродинамика. Освен това, птиците я използват, за да поддържат баланс, когато седят на клоните. А птици като кълвачи и дърволази имат твърди пера на опашката, които им позволяват да се държат здраво за ствола на дървото, докато човките им кълват кората в търсене на насекоми.
Защо котките ги е страх от водата?
Използва се като оръжие
Опашките на някои животни са превърнати в оръжия. Например, когато скатовете са нападнати от хищник, те се защитават с жило, разположено в задната част на тялото им. Много насекоми имат същото. Те го използват, за да убождат и дори да тровят опонентите си. А при някои паразитни оси жилото функционира и като яйцеполагало, чрез което те снасят яйца директно в тялото на жертвата.
Скорпионите също използват опашките си за убождане. Между другото, те са паякообразни, а не насекоми, както много хора мислят.
Замества мухобойката
Някои животни използват опашката си за защита, без дори да я превръщат в смъртоносно оръжие. Типични примери са коне, крави, магарета и друг добитък, както и гну, жирафи и северноамерикански бизони. Всички те размахват опашки, за да прогонят кръвосмучещите насекоми. Стоиш на пасище, дъвчеш дъвка и ако конска муха ти седне на задницата, можеш да я удариш с опашката си, като мухобойка.
Разсейва врага
Някои видове гущери могат да отделят опашката си от тялото си. Ако хищник хване влечуго за задната част, той веднага ще реши, че тази опашка не му е необходима - и ще я изхвърли. Докато агресорът приключи с яденето на потрепващата част, гущерът може да има време да избяга. С течение на времето на мястото на изгубената израства нова опашка, въпреки че обикновено е по-тъмна на цвят и съдържа хрущял, а не кост.
Защо питбулите имат репутацията, че са с лош характер?
При плъховете, например, кожата на опашката не е свързана с мускулите толкова плътно, колкото с останалата част от тялото. Следователно, ако хванете гризач за опашката, той може да се освободи и да избяга, оставяйки само парче кожа в устата на хищника.
Подава сигнали
И накрая, безброй животни използват опашките си, за да сигнализират по различни начини както на собствения си вид, така и на други животни.
Гърмящите змии имат люспи от суха кожа на опашките си, които издават шум, когато ги разклащат. Така змиите предупреждават противниците си, че се готвят да ги ухапят и е по-добре да не се доближават до тях.
Птици като пуйки, райски птици, лири и пауни използват опашките си, за да привличат женски по време на брачния сезон. Защото голямата опашка е красива.
Животните, които живеят на групи или глутници, като вълците , използват различни позиции на опашката, за да посочат своя ранг или настроение пред своите съплеменници.
Защо понякога кучето скимти без причина?
Кучетата, произлезли от вълци, също общуват с опашките си и ги размахват в различни посоки, когато са развълнувани. Оттук идва изразът „опашка между краката“, обозначаващ страхливост – несигурните кучета демонстрират по този начин своето подчинение на по-възрастните.