Защо слоновете имат толкова големи уши?

19 май 2025, 22:13 часа

Слоновете са известни със своята интелигентност, сложно социално поведение, памет и размери, включително огромните си уши. Ушите на африканските слонове (Loxodonta africana) могат да достигнат до 2 метра дължина и 1,2 метра ширина, докато азиатските слонове (Elephas maximus) имат малко по-малки и по-заоблени уши. Това е около 17% от дължината на тялото им, което означава, че макар да са животните с най-големи уши, те всъщност не са тези с най-големи уши спрямо размера на тялото си. Тази награда се присъжда на дългоухия джербоа (Euchoreutes naso), но все пак е впечатляващо да имаш 6-метрови уши.

Още: Ето къде самолетите направиха път на слоновете (ВИДЕО)

Защо ушите на слоновете са толкова големи?

Снимка: iStock

Още: Защо животните имат опашки?

Има практическа причина за големия им размер, твърдят експерти пред "Live Science". Толкова голямо животно генерира много топлина, особено в горещите савани, гори и пасища, където живеят. Но за разлика от хората, слоновете не се потят, казва пред "Live Science" Уилям Сандърс, палеонтолог по гръбначни животни от Мичиганския университет, който е специалист по фосилни слонове. Вместо това те имат много малко косми по тялото и "впечатляващи охлаждащи устройства" - масивни уши, пълни с големи кръвоносни съдове, които помагат на гигантските животни да се терморегулират.

"Когато на животното му стане много топло, то може да вкара кръв в ушите си и тогава да ги размаха", казва Адвейт Джукар, асистент-куратор по палеонтология на гръбначните животни в Музея по естествена история на Флорида. Ушите на слоновете имат тънка кожа, дебела само милиметри, а кръвоносните съдове, които преминават през тях, са големи, което позволява на слоновете да пренасят около 20% от кръвта си през ушите си във всеки един момент.

Снимка: iStock

Още: Защо слоновете ги е страх от мишки?

Колкото по-големи са ушите, толкова по-голяма е повърхността им, за да отделят топлина в околния въздух. Тъй като кръвта, която преминава през тях, е по-топла от въздуха, топлината се разсейва в околната среда на слона. След това по-хладната кръв циркулира обратно в тялото, като помага за намаляване на общата температура на животното, казва Джукар пред "Live Science". Животните могат да разширяват или свиват кръвоносните си съдове в зависимост от това дали е хладно или горещо, което помага за регулиране на температурата им.

Според Джукар и Сандърс фосилните данни подкрепят тази идея. Мамутите, които са роднини на съвременните слонове, са се развили за първи път в Африка. Когато започват да се придвижват към по-студен климат, ушите им постепенно стават по-малки - казва Джукар. "От мумифицирани вълнести мамути в Сибир например знаем, че те са имали много малки уши в сравнение с африканските слонове от саваната", обяснява Сандърс. "По-важно е било да имат козина, нали? Те са били с вълна по някаква причина и тя е да поддържат топлината на тялото си. Така че е обратното."

Други приложения на големите уши

Снимка: iStock

Макар че слоновете вероятно имат големите си уши, за да се охлаждат, ушите им имат и други приложения. Някои изследвания сочат, че слоновете използват ушите си, за да вкарват звукови вълни, което може да им помогне да чуват звуци с по-ниска честота. Слоновете могат също така да откриват нискочестотни вибрации чрез краката си, които имат рецептори, наречени Pacinian corpuscles, които могат да пренасят вибрациите през тялото им. Така, с помощта на стъпалата и масивните ушни кости, слоновете могат да общуват на десетки километри.

Големите им уши помагат на силно социалните животни да общуват помежду си, казва Сандърс. "Те не могат да подават сигнали, като размахват лапи, така че трябва да сигнализират по други начини", каза той. Например слоновете, които се готвят да нападнат, изнасят ушите си напред и започват да ги движат бързо, за да изглеждат по-големи. "Това е знак, че те наистина са ядосани. И това е моментът, в който трябва да включите заден ход на автомобила си или да напуснете района много бързо", добави той.

Още: Кой бозайник има най-дълъг период на бременност

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес