Цената на петрола реагира на новите мита между САЩ и ЕС

28 юли 2025, 09:36 часа 804 прочитания 0 коментара

В неделя Съединените американски щати и Европейският съюз официално постигнаха споразумение за митата, предотвратявайки потенциално опустошителна трансатлантическа търговска война. След месеци на оспорвани преговори президентът на САЩ Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обявиха сделка за 15% вносна митническа тарифа на САЩ за повечето стоки от ЕС - двойно по-ниска от 30-процентната ставка, която Тръмп заплашваше да въведе до 1 август. Съобщението доведе до промяна в цената на петрола.

Още: Тръмп срещу Фон дер Лайен за митата: Президентът на САЩ категорично каза докъде ще стигне (ВИДЕО)

Покачване на цената на петрола

В понеделник, 28 юли, цената на петрола сорт "Брент", който е референтен за Европа, се покачи до 68,84 щатски долара, което е ръст с 0,61% нагоре

Цената на петрола West Texas Intermediate (WTI) се повиши до 65,52 щатски долара - с 0,58% нагоре.

В края на миналата седмица цените достигнаха още по-високи стойности, преди леко да паднат отново.

Пазарен оптимизъм заради САЩ и ЕС

Пазарният оптимизъм сега е подкрепен от очакванията за увеличаване на износа на американски енергийни продукти за Европа, което е основна характеристика на новата търговска рамка между САЩ и ЕС.

Още: Великобритания подписа "най-значимата" търговска сделка след "Брекзит"

В замяна на това европейският блок се ангажира с огромни инвестиции в американския енергиен и отбранителен сектор, като същевременно се съгласи да отвори определени пазари за американския износ при нулеви мита.

Тръмп отбеляза споразумението като „вероятно най-голямата сделка, постигана някога в каквото и да е качество - търговско или извънтърговско“. Той заяви, че през следващите три години ЕС ще похарчи допълнителни 750 млрд. долара за американски енергийни продукти, ще инвестира 600 млрд. долара в американската промишленост и ще закупи военно оборудване на САЩ на стойност „стотици милиарди“.

Фон дер Лайен се присъедини към положителния тон, като нарече споразумението „огромна сделка“, която ще „донесе стабилност и предвидимост“ за двете икономики. „Днешната сделка създава сигурност в несигурни времена... за гражданите и предприятията от двете страни на Атлантическия океан“, каза тя.

Петролните пазари бяха сред първите, които реагираха положително на търговския пробив. Обещанието на ЕС да изразходва 250 млрд. долара годишно за внос на втечнен природен газ, суров петрол и евентуално ядрени горива от САЩ е сигнал за промяна на трансатлантическите енергийни връзки.

Снимка: Getty Images

Още: "С мисълта да удари други": Тръмп финализира търговско споразумение с Китай

Фон дер Лайен заяви, че сделката ще спомогне за намаляване на зависимостта на блока от руски енергийни източници, което е в съответствие със стратегическата цел на Европа за енергийна диверсификация. Това рязко увеличение на износа от САЩ може да бъде от полза за ключовите американски производители, като същевременно осигури предвидим минимум на търсенето за следващите три години, отбелязват анализаторите от oilprice.com.

Въпреки че тарифата от 15% е значително по-ниска от 30%, за които се канеше Тръмп, тя все пак представлява значително увеличение спрямо нивата отпреди споразумението. Новото мито ще се прилага за широк кръг стоки, включително автомобили, фармацевтични продукти и полупроводници - отрасли, които са от решаващо значение за икономиката на ЕС.

Мощният германски автомобилен сектор, който досега беше обект на 27,5% американска тарифа, сега ще бъде обложен с 15%. Въпреки това европейските промишлени групи отправиха критики. Волфганг Нидермарк от Федерацията на германската индустрия нарече сделката „неадекватен компромис“ и предупреди, че „15-процентна американска митническа ставка ще има огромно отрицателно въздействие върху експортно ориентираната германска индустрия“.

Бернд Ланге, председател на търговската комисия на Европейския парламент, беше още по-остър: „Митата са небалансирани, а големите инвестиции на ЕС, предназначени за САЩ, вероятно ще бъдат за сметка на самия блок".

Още: ЕС готви ответни мита за 93 милиарда евро срещу САЩ

Сделката следва модела на агресивна търговска дипломация на президента Тръмп, който вече подписа подобни рамкови споразумения с Япония, Обединеното кралство, Индонезия и Виетнам. Въпреки че целта му за „90 сделки за 90 дни“ остава неизпълнена, пактът с ЕС се откроява по мащаб и символика.

Въпреки пробива, много елементи остават нерешени. Митата на САЩ върху стоманата и алуминия, които понастоящем са 50%, остават непроменени. Продължават разговорите по отношение на сектори като въздухоплавателни средства, спиртни напитки и селскостопански стоки, където бъдещите споразумения могат допълнително да намалят търговските търкания.

Високопоставен служител на САЩ предупреди, че ако ЕС не изпълни инвестиционните си ангажименти, митническите ставки все пак могат да се повишат, което подчертава условния и политически натоварен характер на сделката.

Търговското споразумение между САЩ и ЕС бележи критичен момент за световната търговия и енергийните пазари. Макар да оставя отворени ключови въпроси и да налага болезнени компромиси за някои индустрии, то предотврати назряващ икономически конфликт между две от най-големите търговски сили в света. Засега пазарите си отдъхват с облекчение, а цените на петрола се покачват.

Още: Откритие, което може да разтърси света: Откриха огромно количество петрол в Антарктида

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес