Цената на петрола отбеляза ръст в азиатската търговия, като сортът Брент достигна седмичен връх на фона на засилен оптимизъм по отношение на търговските преговори между САЩ и нейните външнотърговски партньори. Тези очаквания за благоприятна развръзка в търговските спорове засилиха очакванията за стабилен икономически растеж и търсене на суровината, въпреки сигналите за възможно увеличение на доставките от Венецуела, предаде Ройтерс.
Цените
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа достигнаха едноседмичен връх и се покачиха с 29 цента или 0,42 на сто до 69,47 долара за барел.
Още: Оптимизмът за търговските преговори се отрази в цената на петрола
Американският лек суров петрол също поскъпна с 29 цента или 0,44 на сто до 66,32 долара за барел.
Петролът, наред с фондовите пазари, бе подкрепен от перспективата за нови търговски споразумения на САЩ с различни страни преди 1 август, когато се очаква въвеждането на нови мита върху внос от редица държави. В сряда бе обявена сделка между САЩ и Япония, а дипломати от ЕС посочиха, че се работи по споразумение с базова 15 на сто ставка на американските мита върху европейски стоки и възможност за изключения.
"Оптимизмът около търговските преговори изглежда компенсира очакванията за по-силно предлагане от страна на Венецуела", посочват анализатори от ING в бележка до клиенти.
Още: Тръмп каза при какви условия ще намали митата за ЕС
По данни на източници, САЩ се подготвят да позволят на партньори на венецуелската държавна петролна компания "Петролеос де Венесуела" , включително американската Chevron, да възобновят дейност в страната при определени ограничения. Това би могло да увеличи износа на венецуелски петрол с над 200 000 барела на ден – положителна новина за американските рафинерии, които разчитат на по-тежки сортове суров петрол.
За седмицата досега котировките на Брент отчитат ръст от 0,4 на сто, докато на водещият американски сорт е спаднал с 1,4 на сто.