Държавен бюджет 2023: Докога държавни помощи без нищо? Рецесията в САЩ може да помогне

11 октомври 2022, 08:04 часа • 2736 | прочитания

Не бих посъветвал служебният финансов министър да внася бюджет. Бюджетът не е просто цифрички, това са политики. Партиите не изглеждат готови да правят правителство, а за един финансов министър няма по-голямо унижение да му отхвърлят един бюджет. Това заяви финансистът Любомир Дацов, с уточнение, че не казва, че не трябва да има бюджет, но не и бюджет, с който "да осъществят всичките си детски желания" и който да продължи да генерира инфлация.

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Същевременно икономистът Георги Ангелов предупреди за "шокова терапия" дори само заради държавните помощи за тока, които догодина приключват и токът от 250 лева на мегаватчас ще отиде примерно на 900. Някакъв документ или закон трябва да има, за да може мерки като тези за тока да продължат – иначе дори печелещите държавни енергийни предприятия няма да могат да внасят свръхпечалбите си в държания бюджет за социално преразпределение, каза той.

Друг е въпросът, че с енергийните помощи помагаме на всички, а не само на тези, които имат нужда, подчерта Ангелов пред БНТ. Помощи, които се дават повече от една година, не са помощи, а субсидии – тези пари не дават посока за преструктуриране на бизнеса. Смятам, че помощите вече вредят, категоричен беше Дацов, а Ангелов го подкрепи с думите, че помощите за тези, които печелят, не трябва да има. Той добави, че помощи трябва да се постигат срещу цели – като ти се дават държавни пари, пари на данъкоплатците, постигни например енергийна ефективност в определени параметри.

Дацов предупреди, че трябва да има фискална дисциплина и да не отиваме от харчене в размер на до 6% дефицит, вместо 3. Той каза, че в Европа има настроения за повече харчене, което е опасно, включително и за нас. Да, съгласи се Ангелов, и подчерта – инфлацията идва основно от "Газпром" и вижте, че като спря да доставя и Европа свикна, цената на газа почна да намалява: Газът в Европа значително поевтиня. Ангелов добави и, че е добре за Европа, че САЩ може да влязат в рецесия и вдигат лихвите, за да ограничат харченето и така спират икономическия си растеж, защото това ще доведе до спад на цените на петрола - ще намалее търсенето. За да се избегне в рецесия, трябва да има икономически растеж – средства по Плана за възстановяване от коронакризата, които да инвестираме. А в Европа трябва да се построят няколко терминала за втечнен газ, каза Ангелов.

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес