ЕС научи урока си с руския газ - вече има план за стратегическите суровини

13033
ЕС научи урока си с руския газ - вече има план за стратегическите суровини
Снимка: iStock

Европейският парламент прие позиция за увеличаване на доставките на стратегически суровини, които са от решаващо значение за гарантиране на прехода на ЕС към устойчиво, цифрово и независимо бъдеще.

Каква е целта?

Законодателният акт за суровините от изключителна важност има за цел да направи ЕС по-конкурентоспособен и автономен.

Още: Европарламентът прие още по-строги правила срещу мръсния въздух

Целта му е да намали бюрокрацията, да насърчи иновациите по цялата верига за създаване на стойност, да подкрепи малките и средните предприятия и да стимулира научните изследвания, разработването на алтернативни материали и по-благоприятни за околната среда методи за добив и производство.

Стратегически партньорства

В позицията си евродепутатите подчертават значението на осигуряването на стратегически партньорства между ЕС и трети държави в областта на суровините от изключителна важност, за да се разнообразят доставките на ЕС — на равни начала и с ползи за всички страни.

Още: ЕС ще добива стратегически суровини от Казахстан

Те искат да проправят пътя за дългосрочни партньорства с трансфер на знания и технологии, обучение и повишаване на квалификацията за нови работни места с по-добри условия на труд и доходи, както и добив и преработка по най-добрите екологични стандарти в страните партньори.

Още: ЕС иска 70% от самолетните горива да са еко до 2050 г., ще има и нови стикери

Евродепутатите също така настояват за по-силен акцент върху научните изследвания и иновациите по отношение на заместващите материали и производствените процеси, които биха могли да заменят суровините в стратегическите технологии. Те искат да определят цели за кръговост, за да се насърчи добивът на по-стратегически суровини от отпадъчни продукти.

Снимка: iStock

Членовете на ЕП настояват за необходимостта от намаляване на бюрокрацията за дружествата, по-специално за малките и средните предприятия (МСП).

Още: Най-голямата литиева мина в Западна Европа получи зелена светлина

"Курсът към европейски суверенитет и конкурентоспособност е определен. С преобладаващо мнозинство при днешното гласуване Европейският парламент направи много ясна позицията си относно европейската сигурност на доставките и има силен мандат в преговорите със Съвета (Европейския съвет - бел. ред.) и Комисията (Европейската комисия - бел. ред.). Нашият фокус е върху намаляване на бюрокрацията, бързи и лесни процедури на одобрение, стимулиране на научните изследвания и иновациите по цялата верига за създаване на стойност и целенасочени икономически стимули за частните инвеститори с оглед на европейското производство и рециклиране. Европейският парламент е съсредоточен върху изграждането на стратегически, равнопоставени партньорства с трети държави", заяви докладчикът на ЕП Никола Бер (Renew, Германия).

Предистория и следващи стъпки

Проектът на законодателен акт беше приет с 515 гласа „за“, 34 „против“ и 28 „въздържал се“. Парламентът ще започне преговори с Испанското председателство на Съвета на ЕС с цел постигане на споразумение на първо четене.

Още: Германия, Франция и Италия ще си сътрудничат за стратегическите суровини

Електрически автомобили, слънчеви панели и смартфони — всички те съдържат суровини от изключителна важност. Засега ЕС е зависим от определени суровини. Тези от изключителна важност са от основно значение за екологичния и цифровия преход на ЕС и гарантирането на тяхното снабдяване е от решаващо значение за икономическата устойчивост, технологичното лидерство и стратегическата автономност на Европейския съюз. След руската война срещу Украйна и все по-агресивната китайска търговска и индустриална политика кобалт, литий и други суровини също се превърнаха в геополитически фактор, казват от Европейския парламент.

С глобалния преход към възобновяеми енергийни източници и цифровизацията на икономиките и обществата търсенето на тези стратегически суровини ще се увеличи бързо през следващите десетилетия.

Критичните суровини бяха основна част и от годишната реч на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за състоянието на ЕС. В блока смятат, че трябва да изградят максимална независимост от Китай и други страни - урок, научен заради агресивната война на Русия в Украйна и газовата зависимост на ЕС от Москва, която вече е преодоляна.

Още: Анализ: Европа рискува търговска война с Китай в "много опасна област"

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Поскъпването на любим продукт в ЕС се забави, в България обаче цената му расте

Домашните любимци в България вече имат специален магазин в eMAG с над 50 000 продукта

Вносител №1 на захар в света, принуден да внася заради най-лошата реколта от 1900 г.

Заработи първата в България и региона водородна зарядна станция

Строителството в София - по-скъпо от това в Барселона и Мадрид

NEXT BASKET - едно SaaS решение с допълнителни услуги и по-ефективно управление на онлайн бизнеса

„ЕСКО България“ започва изграждането на трета ВЕИ централа за „Аурубис България“

НАП, Митниците и полиция влязоха в "Лукойл"

България и Южна Корея обсъждат съвместни покупки на природен газ

Германците изработили 775 млн. часа неплатен извънреден труд през 2023 г.

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика