Икономиката на България е нараснала с 4% на годишна база през първото тримесечие на настоящата 2022 година, сочат предварителните сезонно изгладени данни на Националния статистически институт. Отчетеният растеж е с 0.5 процентни пункта по-нисък спрямо експресните оценки на НСИ за първите три месеца на годината, които бяха публикувани в средата на месец май.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Предварителното естество на статистиката за брутния вътрешен продукт на България предполага допълнително изменение на данните при бъдещото им представяне в окончателен вариант.
Българската икономика отчита ръст през първото тримесечие
През първото тримесечие на тази година, БВП на страната е нараснал с 0.8% спрямо последните три месеца на миналата 2021 година.
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
По предварителни данни произведеният брутен вътрешен продукт през първото тримесечие на 2022 г. възлиза на 32.807 млрд. лева по текущи цени. На човек от населението се падат 4 800 лв. от стойностния обем на показателя.
При среден за тримесечието валутен курс от 1.744045 лв. за 1 щатски долар БВП възлиза на 18.811 млрд. долара и съответно на 2 752 долара на човек от населението. Преизчислен в евро, БВП е 16.774 млрд. евро, като на човек от населението се падат 2 454 евро.
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност (БДС) през първото тримесечие на 2022 г. възлиза на 28.484 млрд. лв. по текущи цени.
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
През първото тримесечие на 2022 г. относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката е 2.1%, като намалява с 0.1 процентни пункта спрямо същото тримесечие на предходната година.
Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 9.8 процентни пункта до 36.3%.
Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сектора на услугите, намалява до ниво от 61.6% при 71.3% през съответния период на предходната година
За крайно потребление през първото тримесечие на 2022 г. се изразходват 81.0% от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 12.2% от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно.
Годишни изменения
БВП нараства с 4.0%, а БДС с 3.9% през първото тримесечие на 2022 г. в сравнение със същото тримесечие на предходната година според сезонно изгладените данни.
Растежът на брутната добавена стойност се определя от регистрираното увеличение при:
- Промишленост - 9.5%;
- Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения - 8.8%;
- Селско, горско и рибно стопанство - 5.7%;
- Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство - 3.6%;
- Държавно управление; образование; хуманно здравеопазване и социална работа - 2.0%;
По отношение на компонентите на крайното използване влияние за регистрирания икономически ръст има бруто капиталообразуването с увеличение от 30.6% и крайното потребление с увеличение от 5.2%. Износът на стоки и услуги се увеличава с 6.5%, а вносът на стоки и услуги - с 13.5% в сравнение с първото тримесечие на 2021 година.
Тримесечни изменения
Според сезонно изгладените данни през първото тримесечие на 2022 г. БВП нараства спрямо предходното тримесечие с 0.8%. Брутната добавена стойност в икономиката нараства с 0.4%.
По предварителни данни за първото тримесечие на 2022 г. крайното потребление нараства с 1.0%, а бруто капиталообразуването с 16.8%.
Износът на стоки и услуги увеличава равнището си спрямо предходното тримесечие по сезонно изгладени данни с 1.9%, а вносът на стоки и услуги - с 3.8%.
Още: Новият бюджет: По-висок дълг, по-големи пенсии, нов акциз на цигарите и редица данъчни мерки