Промените в банковото законодателство, които БСП и ДПС предложиха, могат да доведат до измами и завръщане на явлението "кредитни милионери". Това заявиха пред БТВ икономистът Красен Станчев и финансистът Емил Хърсев (на снимката).
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
По-рано тази седмица председателят на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев декларира желанието на БСП и ДПС да защитят правата на кредитополучателите в отношенията им с банките. Той цитира социологическо изследване, според което хората посочили банките преди ЕРП-тата в класацията на монополите, въпреки че Цонев подчерта, че картел в сектора няма.
"Във всяка ситуация е по-лесно да вземеш едни пари, отколкото после да ги върнеш, затова има защита на тези, които са дали”, коментира Красен Станчев. По думите му, процентното съотношение между спестителите и длъжниците в българските банки е средно 60:40.
Предложените промени, които ще защитят длъжниците от загуба на единственото им жилище, ще засегне около 1% от длъжниците, които теглили ипотечни кредити, смята Станчев.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
„Някой гарантира ли правото на останалите седем милиона българи, които не са излъгали банката, да имат възможност да си купят изобщо жилище?” попита финансистът Емил Хърсев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Според него с такива рискови ограничения в банковата система се създават стимули за измама и дори превръщането на защитени длъжници в кредитни милионери.
Още за рисковете пред икономиката ни четете в expert.bg.