Служебното правителство прие Плана за възстановяване и устойчивост, който утре ще бъде представен и пред Европейската комисия. Това съобщи служебният премиер Стефан Янев на брифинг пред медиите.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
С проектите и механизмите в него България може да получи почти 13 млрд. лв. за следкризисно възстановяване. В плана има записани около 57 инвестиционни мерки и 43 реформи. След представянето на плана ще започне да тече двумесечен срок за преговори с ЕК.
С представянето пред ЕК Янев изрази надежда, че "ще бъде отворен пътят за свежи пари към българската икономика" за възстановяване, дигитализация и развитие.
"През последните месеци се работи интензивно от два поредни кабинета. Опитахме се за го комуникираме с 46-ото Народно събрание, с браншови организации и заинтересовани структури", заяви Янев.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Към момента е ясно, че в предварителните разговори между Комисията и родното правителство е постигнато съгласие за поетапно затваряне на въглищните ни централи, които би трябвало да произведат последните си продукти през 2038 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Вчера пък стана ясно, че в плана се въвежда и нова реформа в сектора, като за целта ще бъде създадено ново държавно предприятия "Конверсия на въглищните региони". То трябва да осигури възможност на заетите в момента в централите и мините служители да продължат да работят. Идеята е техните договори да бъдат преподписани и те да започнат работа в новото дружество.