Разходите по Националния план за възстановяване и устойчивост (заради ковид кризата) вече са над прага на максимално възможно финансиране, твърди в. "Сега".
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Както е добре известно, България договори 12,3 млрд. лв. безвъзмездно финансиране от ЕС, а с новите проекти разходите достигат 13,6 млрд. лв. Не е ясно дали ще отпадат проекти, или ще се увеличи националното съфинансиране, за да може да се осигури липсващият ресурс.
Според последните разчети на финансовото министерство общите разходи за сметка на ЕС по плана ще възлязат на: 5,6 млрд. лв. за приоритет "Зелена България", 3,6 млрд. лв. за "Иновативна България", 2,4 млрд. лв. за "Свързана България" и 2 млрд. лв. за "Справедлива България". Това прави 13,6 млрд. лв. разходи. Финансовото министерство обаче каза, че това е ориентировъчно и напомня, че и при служебния вицепремиер Пеканов парите са били повече - 12,9 млрд. лв.
Заради различния таван и други размествания делът на разходите за отделни сектори в двата плана се различава сериозно. Така например делът на "Справедлива България" като приоритет е паднал от 17,7% при Пеканов на 14,8% при "Промяната", а с най-голям ръст е "Зелена България", където са енергийните проекти - от 38,1% при Пеканов на 41,1%.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Ръст има и в приоритета "Свързана България", където са проектите на железниците. От МФ уточниха, че по приоритета "Справедлива България" има отпаднали проекти в отделни компоненти, които са заменени с други и това ще се види при предстоящите нови осъждания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Очаква се Европейската комисия да се произнесе по преработения вариант най-късно до 15 март, а до четири седмици след това трябва да има и решение на Европейския съвет. По регламент държавите членки следва да отчитат изпълнението на плановете два пъти годишно - до 30 април и до 15 октомври, като освен конкретни резултати следва да се докладва и изпълнението на 14 общи за целия ЕС показатели.
Данните за изпълнението на механизма на ниво ЕК показват, че към моментна шест държави не са получили пари по него. Одобрение на плановете си чакат Полша, Швеция и Унгария, а Ирландия вече има зелена светлина, но не е взела аванс. Нидерландия изобщо не е внесла плана си.
Други 21 държави вече са получили плащания, като най-напреднала с изпълнението е Испания. Освен аванс от 9 млрд. евро по плана, Испания вече получи и първо плащане след отчетено изпълнение в размер на други 10 млрд. евро. Дотук ЕС е превел на тези държави членки общо 46,64 млрд. евро безвъзмездно финансиране и 19,91 млрд. евро заеми за страните, пожелали да получат и кредит.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната