Парламентът реши - няма да се задължава БНБ да спасява КТБ

31 октомври 2014, 14:21 часа 33439 прочитания

Спорната точка три от предложението на Бюджетната комисия на парламента за действия по случая „КТБ” отпадна окончателно след гласуване в пленарна зала. С нея се предлагаше БНБ задължително да оздравява банки, които са с отрицателна капиталова адекватност.

Още: "Дълбоко уважавам всички в бели престилки": Тошко Йорданов се извини за думите си, не бил разбран правилно (ВИДЕО)

Още: "Трудно може да се намерят толкова много маскари": От МЕЧ поискаха оставката на Тошко Йорданов

От 158 гласували депутати, 151 бяха „за” и седем се въздържаха. Въздържалите се бяха само от „Патриотичния фронт”.

Бяха гласувани и предложенията на Менда Стоянова за изменение на точка едно, точка две и точка три от предложението за действие на Бюджетната комисия относно КТБ. Ето и самите предложения:

1. Министерският съвет, в определен срок, да извърши анализ на Закона за БНБ, Закона за кредитните институции и законодателството като цяло, за да внесе изменения за гаранция на банковия надзор в България.  Тук Стоянова поиска Министерският съвет да внесе предложение да се променят всички финансови закони така, че да се транспонират едно към едно европейските директиви.  Предложението беше подкрепено от 130 депутати, 33-ма бяха против – от парламентарните групи на БСП и Атака, а един се въздържа.

Още: Политолог за скандала в ПП: Не може да си говориш за пари и комисионни, това е абсурдно

Още: Тошко Йорданов към младите лекари: Ако не искате да работите, ще вкараме специалисти отвън за 500 долара

2. В срок до 6 ноември да се приемат законодателни изменения, за да се осигурят условия за изплащане на гарантираните влогове в КТБ. Стоянова поиска да се приемат законодателни условия, осигуряващи плащането на гарантирани влогове незабавно по правото на ЕС. Това означава гарантирани влогове да се изплащат до 20 работни дни „след установяване на невъзможност на финансова институция да изплати дължими или изискуеми депозити”. Предложението беше подкрепено 133-ма депутати, 17 бяха против, пак от БСП и всички от „Атака”, а 18 се въздържаха.

4. Да има сключен договор с международна одитна фирма, която да разследва какво точно е станало при случаи като този с КТБ. 136 депутати подкрепиха предложението, 23-ма бяха против, а трима се въздържаха.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес