Пеканов: Няма как служебното правителство да промени Плана за възстановяване

1097
Пеканов: Няма как служебното правителство да промени Плана за възстановяване
Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

Няма как Планът за възстановяване и устойчивост да бъде променен за няколко седмици от служебния кабинет. Това каза вицепремиерът по европейските фондове Атанас Пеканов по време на блицконтрола в парламента.

Той напомни, че Планът беше приет на 4 май от предишния кабинет с премиер Кирил Петков, а служебното правителство е започнало изпълнението му. Преговорите се проведоха от юли 2020 до май 2022.

Към момента няма механизъм да се случат резки промени за няколко седмици, защото това предполага първо дълги преговори със службите на ЕК, след това с дирекциите и едва после може да се пристъпи към това.

"Няма как да правим промени в Плана за няколко седмици", обясни Пеканов в отговор на въпроси, зададени от ГЕРБ и "Възраждане" относно промени в него по отношение на замяна на едни инвестиционни проекти с други.

Въглищните централи

По повод искането на "Възраждане" да се премахнат текстовете в Плана, които предвиждат да се съкратят до 40% въглищните мощности, той уточни, че в момента регламентите се дискутират на европейско ниво, а през следващата седмица се очаква да стане ясно решението.

Пеканов обясни защо не е отишъл на срещата с миньорите в Раднево - заради липса на нова информация, която да им предостави. Той каза още, че ако сега пристъпим към премахване на текстовете, които ги засягат, то ще спрем изпълнението на всички действия по Плана, в това число и плащанията. Споделям загрижеността им, това е текущата ситуация, каза вицепремиерът.

Пеканов: Има риск от забавяне, но не и от загуба на средства по Плана за възстановяване

Към момента рисковете са главно за забавяне, не за загуба на средства. Това каза вицепремиерът Атанас Пеканов по време на изслушването ...

В отговор на ГЕРБ той посочи, че в момента е в ход процедурата по второто плащане. Невнасянето на всичките 22 законопроекта, свързани с Плана за възстановяване, в които са заложени реформи, не пречи на процеса.

Да се приемат всички закони

"Апелирам към вас всички закони, които се отнасят до Плана за възстановяване и устойчивост, да бъдат разгледани от парламента. Не мога да кажа колко бързо ще бъдат приети, но ако някои от тях се забавят, ще се наложи някои от инвестиционните проекти да започнат преди тези законодателни промени да бъдат приети.

Всички законопроекти по втория транш, с изключение на тези, свързани за енергетиката, са готови и предстои да извървят техния нормативен път през обществени обсъждания и приемане от МС. Пет от законопроектите са внесени в парламента.

 "Сега се намираме в ключовия момент на изпълнение, когато трябва да бъдат финализирани процесите и трябва да наваксаме евентуални изоставания, заяви Атанас Пеканов.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Официално: Над 1,1 милиарда е печалбата ни от "Турски поток" досега

Енергийният министър заминава за Турция да предоговаря с "Боташ"

Най-големият безмитен магазин в България отвори врати

Повече компании в България смятат да наемат нови служители през летния сезон

ЕЦБ: Очакванията за инфлацията на потребителите в еврозоната вървят надолу

Гвоздейков подписа с поляци за доставка на 7 двуетажни влака

Забрана за рекламата на хазарт мина на първо четене със заявки за бързо приемане

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 20.04-26.04.24

Евтим Милошев очаква успешен летен сезон

СЗБ: Българските институции най-сетне поставиха туризма като приоритет

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика