Позициите на БСП и енергийния министър за "Белене" се сближиха

01 декември 2017, 15:00 часа • 2240 | прочитания

Дебатът за "Белене" трябва да бъде пренесен в парламента, да чуем всички "за" и "против" и да вземем най-доброто решение за България. Така, на парламентарен контрол, отговори енергийният министър Теменужка Петкова на изричен и конкретен въпрос на депутата от БСП Васил Антонов каква е позицията на правителството – трябва или не трябва да строим АЕЦ "Белене".

Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Петкова за пореден път повтори как България има лицензирана площадка, с нотификация за проекта пред ЕК и с оборудване за строеж на централа. Енергийният министър каза и, че в Балканския регион ще има дефицит на мощности след 2035 година, на база доклада на БАН, но не коментира какво ще е положението в България. Тя подчерта отново как най-лошият вариант, според БАН, е да не се прави нищо и ще има 3 млрд. лева загуба за НЕК. И не забрави пак да каже как БАН изключва 100% частен проект.

Интересен факт е, че червеният депутат не попита защо Петкова не каза каква е позицията на правителството, какъвто беше основният му въпрос, вписан и в дневния ред на парламентарния контрол, а започна да разсъждава и анализира дали е добре да се строи "Белене" или не, като поиска да бъде отменено решението за замразяване на "Белене", взето при първото правителство на Бойко Борисов, преди 5 години. Антонов се съгласи, че ядреният риск от проекта задължава държавата да участва, но поиска проектът да е изцяло държавен, а не да има каквото и да е частно участие.

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

В отговор Петкова посочи, че стратегически инвеститор е имало - "Атомстройекспорт", но не са били договорени основни параметри и затова сега проектът е спрян. Тя заяви, че няма мораториум от първото правителство на Борисов и тогавашното Народно събрание за строеж на "Белене", а има само замразяване, защото няма финансиране.

Припомняме, че докладът на БАН за АЕЦ "Белене" всъщност е част от възложена от Българския енергиен холдинг задача на Академията да състави документ за енергийната стратегия на България. Основното заключение на БАН за бъдещето на "Белене" е, че ако бъдат похарчени повече от 10,5 млрд. евро за проекта, той ще е губещ при всички положения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес