Правителството бърза с проекта за батерии, които да ни дават ток в случай на нужда
Проектът за батериите, който предвижда създаване на заряден капацитет от 6000 Mwh, е на стойност 1 562 815 420 лв. Идеята е батериите да бъдат разпределени равномерно на територията на страната до съществуващи и тепърва изграждащи се ВЕИ-та. ВЕИ-тата ще ползват батериите под наем, като така ще получат възможност да управляват по-гъвкаво произвежданата енергия. За да се стимулира това участие, ще има отделна схема за подкрепа, насочена към включването на нови мощности от ВЕИ-та в мрежата с изрично изискване за осигуряване на минимум 30% капацитет за съхранение на енергията. Ще се подкрепя финансово именно частта, свързана с осигуряване на батериите за съхранение на енергия, като безъзмездното финансиране ще е за 342 млн. евро, а частното съфинансиране – 684 млн. евро.
До 15 март приключват преговорите с ЕК по Плана за възстановяване
До 15 март се очаква приключване на техническите преговори на България с Европейската комисия по Националния план за възстановяване и у...
Правителството обещава до края на юни да е готово с всички законови промени, които да позволят изграждането и присъединяването на батериите към електропреносната мрежа. От информацията за проекта става ясно, че почти всички разходи ще отидат за закупуването на батериите – 99% от средствата, 1% ще са необходими за проучвания, такси, присъединяване на батериите. Не е ясно как ще бъдат спазени тези срокове след поредното отлагане на оценката на плана от Брюксел. България очакваше да получи зелена светлина за документа до 15 март, но заради уточнения по него срокът се отложи за четвърти пореден път с един месец - до 15 април.
Остава въпросът как точно ще се случи всичко, предвид думите на Асен Василев, че България следва да произведе батериите, а при обществена поръчка не може да се предопределя кой ще спечели, дори на база народност. Батериите пораждат и критики заради относително краткия живот на инвестицията, които обаче се отхвърлят от властта с аргумента, че те ще могат да се презареждат 10-15 години.
Идеята за изграждане на подобна мрежа у нас се свързва с предприемача Димитър Енчев - партньор в инвестиционния фонд PostScriptum и съосновател на CWP Global, компания, занимаваща се с ВЕИ и с мащабни водородни проекти.
Още от ИКОНОМИКА:
Под 5% от българите свързват двата края безпроблемно
ОББ организира официална церемония по награждаване на търговските си партньори
Еврозоната изпада в рецесия в края на годината, прогнозира Morgan Stanley
Инфлацията ще се усети най-силно в строителството и търговията на дребно
100% cashback по кредитните карти Visa от Fibank
Налагането на таван на цената на петрола от Русия може да се окаже трудна задача
120% ръст на пътуванията в чужбина: Къде пътуваха българите през месец май?
Икономисти разкритикуваха актуализацията на бюджета: Дават се пари, за какво?
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: батерии ток План за възстановяване енергетика ток