Винарните в Южна България нямат свободни дати за посещения до края на октомври. Виненият туризъм става все по-популярен по нашите ширини не само за местни посетители, но и за чужди, пише "Монитор".
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Често базите на производителите на алкохолната напитка от ферментирал гроздов сок освен за дегустации, се използват за сватби или други радостни моменти. Те се съчетават с културен или поклонически туризъм. Все повече винарни пристрояват към имотите си помещения за гости и ресторанти, коментира инж. Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозята и виното.
По думите му виненият бизнес има интерес да се включи активно в новата съвместна инициатива на Туристическото и Земеделското министерство. Проектът беше обсъден за пореден път от местната власт и бизнеса на кръгла маса в Габрово. С него ще бъде популяризирана вътрешността на страната и удължени активните сезони, заяви зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева.
През месеците април и май 2018 г. чуждестранните туристически посещения у нас са повече от 1,24 млн., като се отчита нарастване от 11,5 на сто в сравнение със същия период година по-рано. Данните за сезона показват, че проектът за винените дестинации дава резултат, коментира Георгиева. От името на министър Николина Ангелкова тя заяви, че за Министерството е важно съвместно с бранша и местните власти да финализират проекта, за да бъде той в тяхна помощ при популяризиране на туристическите обекти и земеделските продукти в регионите.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Тя обясни, че точно инициативата за 12 винено-кулинарни дестинации може да бъде в помощ и за развитието и популяризирането на т.нар. бавен (слоу) туризъм. Неговата концепция е свързана именно със запазване на традициите и културата, като се наблегне на местната храна и на регионалните обичаи. Те биха помогнали на туристите да се информират за характерните вина и храни в дадените райони. У нас все още това е малко разпространен вид туризъм, но в редица европейски страни е много широко разработен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
12-те винено-кулинарни дестинации са на територията на цялата страна. В тях са включени над 50 общини и над 100 туристически обекта. Основен акцент на дискусията бяха две от дестинациите - „Източна Тракия“ и „Стари столици“. Дестинация „Източна Тракия“ обхваща общините Стара Загора, Сливен, Ямбол и Карнобат и 8 емблематични туристически обекта в региона, сред които Неолитни жилища - Стара Загора, Карановска могила, Парк Сините камъни, Скален феномен Халката, Жеравна, Котел, Водопад Скока – Медвен и Крепост Маркели.
Другата дестинация, върху която бе фокусът по време на дискусията, е една от най-дългите в проекта, преминавайки през 7 общини. Това е „Стари столици“, в която влизат Велико Търново, Горна Оряховица, Шумен, Търговище, Плиска, Велики Преслав, Габрово. В нея са включени и 13 туристически обекта - историческите хълмове Царевец и Трапезица, Арбанаси, Хотнишката екопътека, Еменската екопътека, Даскалоливницата – Елена, Славейковото училище – Търговище, Шуменската крепост, Мадарският конник, Осмарските скални манастири, Ханкрумските скални манастири, Плиска, Велики Преслав и Никополис ад Иструм.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Плановете на двете министерства са окончателните винено-кулинарни дестинации да бъдат обявени през есента на тази година. След това те ще бъдат дигитализирани и качени на сайта на двете ведомства.
Предвижда се припознатите от бранша и от общините 12 винено-кулинарни дестинации да бъдат включени и в платформата iLoveBulgaria, която в момента съдържа над 500 туристически обекта и се използва от повече от 17 хил. потребители. Планира се утвърдените от бизнеса и местните общности дестинации да бъдат включени и в Годишната програма за Национална туристическа реклама през следващата година.
Прогнозата на Министерството на туризма е ръстът на туристите през лятото да е около 5 на сто спрямо миналата година, когато у нас чуждестранните гости бяха 5,3 млн. Над 3,6 млн. чуждестранни туристи са избрали дестинация България, което е ръст от 8,9% спрямо периода януари-юни 2017 г.