4 месеца, много протести, много срещи и много изприказвани думи. Резултатът? БНБ просто не знае или иска повече мнение за анализи във връзка с няколко въпроса, свързани с КТБ. Включително: а) Дали лицензът на дадена банка да бъде отнеман, след като се окаже, че тя няма ликвидност б) Дали има шанс Корпоративна търговска банка да бъде спасена.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Това стана ясно по време на днешното почти 4-часово заседание на временната комисия по бюджет и финанси към 43-то Народно събрание. Цайтнотът стана виден, след като от Централната банка не успяха дадат конкретни отговори на редица въпроси, включително и за това кой е по-добрият вариант: да бъде спасена КТБ или да фалира.
"Не можем да отговорим на този въпрос, не слагайте всички отговорности на централната банка", призова управителят й Иван Искров. Той добави: "Като не спазваме законите, да дойде главният прокурор да ни арестува".
От своя страна подуправителя на управление "Емисионно" БНБ Калин Христов обясни, че обединението от Оманския фонд, фондът ЕПИК и фирмата "Джем Ко" (която е създадена 22 септември и за която липсва информация) е заявило, че иска държавата да се включи с до 50% помощ. Той допълни, че няма яснота как едно такова действие ще бъде одобрено от Европейската комисия, тъй като в конкретния случай със сигурност става дума за държавна помощ.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
По-скоро има деклариран адрес. Самите частни акционери не могат да покрият капиталовия недостиг - трябва и държавна помощ. Това стана ясно още от думите на подуправителя на Централната банка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Шефът на управления "Банково" и "Фискални услуги" Димитър Костов припомни, че БНБ трябва да вземе решение за КТБ до 20 ноември. Тогава изтича срокът на специалния надзор. Това обаче не означавало, че на точно тази дата ще се реши каквото и да било.
Относно въпрос за ефектите от фалита на банката предварителни заключения сочат, че той ще намали с до 0,5% икономическия ръст на страната.
Същевременно ако се тръгне към оздравяване, то необходимата сума ще бъде в порядъка на 6 млрд. лв. В тази сума влизат и 1,5 млрд. лв. за изплащане на гарантираните депозити.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната