Сметната палата потвърди съмненията, че държавното дружество "Автомагистрали" ЕАД е получило от държавата поръчки за над 4 млрд лв. в нарушение на изискванията на закона.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Това са изводи от одит, който беше възложен в края на миналата година от 44-то Народно събрание и обхваща периода от началото на 2016 г. до края на 2020 г.
Припомняме, че вчера от регионалното министерство съобщиха, че "Автомагистрали" са платили авансово над 180 млн. лева на външни фирми, а шест месеца преди крайният срок, почти нищо от възложените дейности не е свършено. От там отговориха, че са дали аванси, за да не се оскъпи бъдещото строителство - с идеята за фиксиране на цена, а не заради продължителността на работата накрая да има по-висока стойност.
Одитът на сметната палата показва, че от общо 14 договора в държавата за период от пет години, 6 са сключени без да се изисква провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Едно от условията за подобно възлагане е дружеството, което получава договорите, доказано да разполага с необходимите ресурси и капацитет за изпълнение на възложените дейности, което в случая с "Автомагистрали" не е било факт - съгласно позицията на одиторите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Така договорите са били възложени на подизпълнители, при липса на публичност, без ясни критерии и проверка за свързаност между ръководството и служителите и лицата, на които се възлагат дейности, пише в одита. Общият му извод е, че поради това не е осигурена достатъчна конкуренция при извършване на подбора и се поражда риск от концентрация на възлагани дейности и публични средства в ограничен кръг трети лица.
Заключение на одита е, че констатираните пропуски и слабости във вътрешните правила на дружеството не дават увереност, че средствата са разходвани ефективно, конкурентно и прозрачно.
Одитният доклад ще бъде изпратен на Народното събрание, на Министерството на регионалното развитие, както и на Софийска градска прокуратура по нейно искане, за сведение и да послужи по прокурорска преписка.
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай