Финландската компания Cinia обяви днес, че е възстановила напълно своя подводен оптичен кабел C-Lion1, който беше прекъснат на 18 ноември, предаде Ройтерс.
Още: Русия извърши най-голямата въздушна атака срещу украинската газова инфраструктура
Още: "Булгартрансгаз" предложи удължаване на маршрутния продукт за пренос на газ към Украйна
Този кабел осигурява цифрова свързаност между Финландия и Германия.
Заподозрян е китайски кораб
По-рано този месец два подводни кабела, като C-Lion1 беше единият от тях, бяха повредени за по-малко от 24 часа. Германският министър на отбраната Борис Писториус изрази предположение, че това е саботаж, а екипаж на китайски товарен кораб, пътуващ от Русия и пуснал котва в близост до мястото на инцидента, е сред основните заподозрени.
Още: Швеция поиска от Дания китайски кораб, свързан с прекъсването на подводни кабели
Още: Рядък феномен е довел да спирането на тока в Испания и Португалия през април
Още: Одобриха програмата за компенсиране на небитовите крайни клиенти на ток
Вторият повреден кабел, свързващ Швеция и Литва, също беше ремонтиран и отново функционира, съобщи късно снощи компанията оператор Arelion.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бизнес активността в еврозоната е най-висока от 16 месеца
Още: Поскъпване без край: България излезе втора в ЕС по ръст на цените на жилищата
И двата инцидента, станали на 17 и 18 ноември, бяха в близост до Швеция, като вчера Стокхолм поиска от Пекин съдействие за изясняване на случая. Днес говорител на китайското външно министерство посочи, че Пекин е готов да работи със съответните страни, за да разбере какво е причинило повредата.
Колко държави имат излаз на Балтийско море