Нито потребителят е доволен, нито преработвателят е доволен, нито производителят е доволен от тази цена на млякото. На следващото заседание ще дадем отговор какво всъщност става по веригата. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев след заседанието на Консултативния съвет на темата мляко и млечни продукти.
Още: Кабинетът раздаде половин милион лева на стария състав на КЗК
Още: По-добро взаимодействие между отбранителната индустрия и държавата: Подписаха меморандум
“Точката за следващото заседание ще бъде анализ на хранителната верига по обратната проследимост от рафта към полето - къде и как се разпределя добавената стойност. Тече съвместна проверка между БАБХ и НАП. БАБХ познава много добре обратната проследимост, а НАП - фактурите и разликите в тях”, добави Вътев.
“Цената на крайния пазар не се определя нито от министър, нито от производител, а от търговеца. Когато има някой да плаща тази цена, той я държи. Имаме може би недостатъчно конкуренция, защото пазарът в България вече се доминира от определен тип търговски обекти на дребно. Когато конкуренцията там предполага понижаване на цената, тя ще бъде намалена”, обясни Вътев и уточни, че цената не може да бъде "определяна административно от никого".
Още: ИПИ: Храните ще поскъпват до края на годината
Още: Производството на петрол в Русия намаля драстично
Още: Близо 2 млрд. лв. отиват във Фонд "Сигурност на електроенергийната система"
“Нямаме право да разследваме картел, но може да направим абсолютно достоверна проверка за разпределянето на добавената стойност по цялата хранителна верига от рафта в магазина до полето”, каза Вътев.
Владислав Михайлов от Националната асоциация на млекопреработвателите коментира, че в момента върви проверка на КЗК. “На над 7 предприятия от нашата асоциация са пратени запитвания от КЗК”, каза той и уточни, че срещата е била конструктивна и трябва да продължат да работят с този подход.
Още: Предупреждение за българските износители: Влошават се условията при разплащанията в Германия
Още: Добри новини за санирането: 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани до края на 2029 г.
“Пет големи международни не българки корпорации контролират шест от големите търговски вериги, които контролират над 2/3 - до 70% от българския пазар на хранителните продукти”, посочи Михайлов.
"Как така млякото е 40 стотинки, а опаковано струва 3 лева?"
Още: Фич повиши кредитния рейтинг на ОББ на 'A' със стабилна перспектива
Още: Голяма американска банка ще финансира изграждането на 7-и и 8-и блок в АЕЦ "Козлодуй"