Внасяме жалба в Конституционния съд със 71 подписа, с която атакуваме над 30 члена от Закона за предучилищното и училищното образование.
Още: Акад. Николай Денков с предложение за студентските такси
Още: 137 работодатели ще обучават студенти и ще им осигуряват работа след завършване
Това каза пред медиите народният представител от „БСП за България” Стоян Мирчев, който заедно със свои колеги внесе жалбата в съда, съобщиха от партийния пресцентър.
„Не може да продължават безумията в средното образование, учениците от 6 и 7 клас да не изучават Българско Средновековие и да не знаят кои са царете Симеон и Борис, каква велика страна сме и какъв принос сме дали на света”, каза депутатът от левицата.
По думите му е време да спре прехвърлянето на отговорност между Закона и подзаконовите нормативни актове.
Още: Промениха условията и реда за заемане на академичната длъжност "доцент"
Още: Филиалът на НАТФИЗ в Бургас поема таксите за обучението на първия актьорски клас през тази година
„Законът е кух и сам не може да съществува, а се определя от стандарти, които се сменят сутрин, обед и вечер от министъра. Искаме устойчивост. Още миналата седмица сме внесли в деловодството на НС Закон за изменението му", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вече се приемат заявления за еднократната помощ за учениците: Ето кога е крайният срок
Народният представител и бивш министър на образованието проф. Анелия Клисарова каза, че Конституцията на България е регламентирала трайните отношения в образованието, като учебната програма, например, да не се разпореждат в нормативни актове, а в закон. В настоящия обаче, това не е направено, а има препратка към Министерството на образованието. Тя беше категорична, че не бива да се сменят учебните планове през няколко години. Като друг основен проблем Клисарова посочи парите от държавата за частните училища. „Това води до социална несправедливост”.