„В момента под 100 зрелостници за цяла София имат някакъв незначителен проблем за придвижването. Тези деца обаче са толквоа важни, колкото всички останали и затова за около 150-200 училища в София не представлява проблем до сряда да имаме много добра логистика“. Това каза в предаването „Лице в лице“ по bTV Диян Стаматов, директор на 119-о училище. Ще извозим децата независимо дали наземният, подземният и всякакъв транспорт стачкуват, увери директорът на 51-во училище Асен Александров.
Още: Край на блокадата! Градският транспорт в София отново ще работи
И двамата са категорични, че протестите на градския транспорт са предизвикали вълна на солидарност у учители, ученици и родители. „Ако с този известен позитивизъм тръгнат държавните зрелостни изпити, то значи сме дали един начален старт за успех на зрелостиците, кеото е един наистина много хубав урок за тях“, каза Диян Стаматов.
През дните от стачката учителите не пишат отсъствия на децата, ако са закъснели заради липсата на транспорт. „Децата са щастливи от цялата тази ситуация. Няма отсъствия с тази динаика, има опция за разрешено закъснение. Не бих казал, че хитруват, но има едни по-интересни и различни нюанси на учебния процес“, добави Стаматов. Директорите са категорични, че няма да има нужда от отучване и неучебният 13 май лесно ще бъде наваксан.
Предмет „Религия и добродетели“
„Страхът от неизвестното винаги плаши. Децата живеят в свят, в който всяка минута получават противоречива информация. Това, че на децата ще им се промие така лесно мозъкът не е истина. След Великден поне 100 деца ми казаха „Христос Воскресе“, не е ли по-добре учителката преди това да им каже кой е този Христос, защо възкръсва. Религията се е пропила в нашия живот, не е ли по-добре да им разказваме по подходящ начин“, смята Асен Александров.
Още: "Мутрите няма да ни вземат София": Масов протест в подкрепа на Васил Терзиев (ВИДЕО)
Според Диян Стаматов у нас се притесняваме от религията и я приемаме като нещо страшно. „В същото време много примери близко до нас показват една висока степен на добродетели и добро отношение с ценности в областта на религията. Има разделение заради неяснотата какво точно ще се учи, кой ще преподава, къде ще бъде псотавен този час. Всъщност този час би бил интересен, ако се представи от интересни учители с много положителна насоченост в преподаването. Тук се очаква, че ще бъде от учителя герой, който мобе да увлече след себе си и да даде пример за положителните неща, а от това имаме нужда“, добави той.
Още: Борисов нарежда, Желязков изпълнява: 15 млн. лв. отиват за градския транспорт в София