Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ректори: Студентите плащат втория семестър, връщат им парите после

31 януари 2024, 21:30 часа • 1974 прочитания

Студентите трябва да платят таксите си за втория семестър. Това уточниха днес ректори на висши училища, като допълниха, че след това парите задължително ще им бъдат върнати. 

Казусът възникна, след като в понеделник премиерът Николай Денков обяви, че държавата ще поеме таксите на студентите и докторантите държавна поръчка и това ще стане още от втория семестър. Така се появи и въпросът трябва или не студентите да заплатят тази такса, тъй като плащанията вече текат.

Още: Премахването на таксите в университетите обърка студентите - да плащат или не

В Университета за национално и световно стопанство таксите за втория семестър се заплащат между 29 януари и 29 февруари. Плащането става онлайн. Студентите знаят за предвижданите промени. Някои от тях вече са платили таксата си и чакат да им върнат парите, други ще платят, трети изчакват края на февруари, за да видят дали ще се приемат промените в Закона за висшето образование.

"Очакваме правителството да реши държавата да ни поеме таксите. Не съм го платила и аз все още чакам почти крайния срок да видим какво ще стане дали ще трябва да ги плащаме изобщо", споделя студент.

"Все още не съм я заплатил. Предстои заплащане. Предполагам, че университетът ще я върне в най-скоро време", заяви Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет на УНСС.

Още: Втора матура за университет и стотици милиони за безплатно висше: Говори образователният министър

"За да започне семестъра, законът ни задължава да вземем таксите за втория семестър", обясниха за "По света и у нас" по БНТ ректорите на УНСС и Музикалната академия. Според Министерския съвет връщането на парите трябва да стане до два месеца от приемането на промените в Закона.

3а и против промяната

В същото време се разгоряха и спорове "за" и "против" промяната. Ректорите все още анализират промените и казват, че пълноценно ще се възползват от месеца за обществено обсъждане. Според финансовия министър има няколко резервни пера в бюджета и ако Парламентът прецени тези пари ще бъдат дадени за студентите, съобщи БНТ.

Още: Денков потвърди: Без такси за студентите държавна поръчка, но се увеличава контролът (ВИДЕО)

"Моето лично мнение е, че е добре българските студенти да могат да се възползват от безплатно образование. Но начина, по който според мен трябва да стане е както е програмата Стамболов, ако се възползвате пет години от безплатно образование след това да имате задължение да работите две, три, четири години в страната" коментира финансовият министър Асен Василев. Така държавата ще може да си върне инвестицията, която е направила в студента.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес