Рейкявик има свой музей на пениса, а от този уикенд Лондон ще има Музей на вагината - място за борба с табута и научаване на малко повече за женските тела. За него разказва AFP.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
В сърцето на Камдън, туристически център и хъб на алтернативната култура в северната част на британската столица, табелата "Музей на вагината" върху стара врата на плевня привлича любопитни погледи.
Сгушен между магазини, продаващи винтидж дрехи и сувенири, той е първият постоянен музей в света, посветен на тази част от женската анатомия.
„Разбрах, че има музей на пениса, но няма еквивалент на вагината, затова го направих“, каза основателят Флорънс Шехтър.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Малкият музей възнамерява да бъде поучителен, като първата му цел е да разкрие митовете около вагината.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Някои от развенчаните твърдения са, че "ако използвате тампон, вече не сте девствена", "цикълът е нещо мръсно" и "клитора е невъзможно да се открие".
За Шехтър, който вече е организирал три временни изложби на същата тема, целта е не просто да образова и да таргетира женската представа за самите себе си, но и да подобри общественото здраве.
Британско проучване миналата година разкри, че една четвърт от жените избягват прегледи с цитонамазка за рак на шийката на матката - половината защото им е неприятна процедурата.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
"Хората буквално умират от смущение, защото неща като рак на шийката на матката не се обсъждат достатъчно", казва Шехтър пред АФП.
Друго проучване на компания „YouGov“ по-рано тази година показа, че 52% от британците не могат да идентифицират вагината на диаграма. Същото проучване установи също, че почти половината жени не са наясно, че не трябва да мият влагалището си, за да избегнат риск от инфекция.
Въпросник в началото на музея призовава посетителите да проверят своите знания.
Цял раздел е посветен на хигиената, като търговските продукти, продавани като „сапуни за девствени“ или кремове, се твърди, че стягат влагалището.
Музеят се опитва да представи като нещо нормално женския цикъл и да го изобрази като нещо красиво, например със скулптура на тампон, върху който кръвта е заменена с блестящи червени пайети.
По-малко бляскаво е бельо, оцветено с вагинален секрет, в рамка на стената, в опит да покаже , че е нещо нормално.
Преди откриването в събота музеят провежда редица събития, за които организаторите заявиха, че привличат разнообразна тълпа на възраст от 2 до 98 години.
Шехтър заяви, че очаква да привлече повече посетители, отколкото преди няколко години, когато движението #MeToo да постави нова светлина върху проблемите на жените и дискриминацията.
Очаква се фурор да направи магазина за подаръци, който предлага обеци във формата на вулви или пощенски картички, провъзгласяващи „Viva La Vulva“.