Армения поиска от Москва да изтегли руските гранични войски от летище Ереван

2727
Армения поиска от Москва да изтегли руските гранични войски от летище Ереван
Снимка: Getty Images/Guliver

Армения заяви, че е изпратила официално искане до Москва да премахне руските гранични войски от международното летище Звартноц в столицата на страната. С действията си Ереван продължава да се дистанцира от Москва на фона на влошените двустранни отношения, предаде Радио Свободна Европа.

„Армения има ясна позиция по този въпрос. Руската федерация беше информирана с официално писмо за тази наша позиция“, каза секретарят на Съвета за сигурност на Армения Армен Григорян пред репортери на 6 март, добавяйки, че според позицията на Ереван летището трябва да се обслужва единствено от арменските гранични войски.

Още: Невидимите хора на Путин: Как арменските компании, помагащи на руската армия, заобикалят западните санкции

Руската гранична охрана е част от структурата на Федералната служба за сигурност в Армения и присъства на летище Звартноц от 1992 г. Споразумението, с което бяха разположени там, не уточнява ролите на руските граничари, но казва, че те могат да използват летището за транспортни нужди.

През последните месеци Армения се дистанцира от традиционния си съюзник Русия, като в същото време се сближава със Запада. Ереван и преди е повдигал темата за летището, но коментарите на Григорян на 6 март са първият път, когато Армения официално отправя искане.

„Придобиването на военна техника от Русия е спаднало от 96 процента до по-малко от 10 процента. Това означава, че Армения прилага политика на диверсификация, която изисква партньори не само на Запад, но и в Азия и в други различни посоки. Армения диверсифицира своята икономика и сигурност", добави Григорян. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по-рано каза, че не са взети официални решения относно изтеглянето на руските граничари от Звартноц, тъй като Москва "официално" не е получила такова искане.

Още: Армения обяви, че ще кандидатства за членство в ЕС

Изявлението на Григорян идва по-малко от две седмици след като арменският премиер Никол Пашинян каза в интервю за телевизионния канал France 24, че страната му е замразила членството си в водената от Русия Организация на договора за колективна сигурност (ОДКС), обвинявайки Москва, че призовава арменски граждани да свали неговото правителство.

Организацията на договора за колективната сигурност е в основата на дистанцирането на Армения от Москва. Правителството на Пашинян отдавна критикува ОДКС за „неспособността на организацията да отговори на предизвикателствата пред сигурността“, пред които е изправена Армения. 

Още: Армения замрази участието си в ръководената от Русия коалиция за сигурност ОДКС

Арменските власти обвиниха руските миротворци, разположени в Нагорни Карабах през 2020 г., че не са успели да спрат светкавичната офанзива на Азербайджан миналия септември, която завърши с възстановяването на контрола на Баку над отцепническия регион, който в продължение на три десетилетия беше под контрола на етнически арменци.

Москва отхвърли обвиненията с аргумента, че нейните войски не са имали мандат да се намесят и обвини Пашинян, че ефективно е проправил пътя за краха на сепаратисткото управление в региона, като преди това е признал суверенитета на Азербайджан над него.

Още: По адрес на Путин: Нищо не направихте да ни помогнете - арменският премиер за Нагорни Карабах

Пашинян отказа да присъства на срещата на върха на ОДКС в Минск през ноември и каза в предавана по телевизията сесия с въпроси и отговори тогава, че всяко решение за продължаване на членството на Ереван в групата - която включва също Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан - ще се основава на " собствени държавни интереси“.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Руските провокации в Молдова се увеличават

Близко бъдеще: Русия ще печели в Украйна без да победи (ВИДЕО)

Атака по Кримския мост? Какво предвиждат дипломати и журналисти

Украинските дронове отново не почиват: Брянска област не спа тази нощ

Украински военни нарекоха фейк информацията, че са изтеглили танковете "Ейбрамс" от фронта

Германия търси лекари. Какво получават те в страната?

В коя страна да отида да работя? Ето кои са най-харесваните държави с по-високи заплати

"Няма да се върна": украинците в чужбина и военната служба

Италия привиква руския посланик след указ на Путин

Илон Мъск и неговият "Старлинк": решаваща сила в Украйна

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com