Бивши европейски политици масово стават лобисти

31 януари 2017, 18:35 часа • 2181 | прочитания

Водеща неправителствена организация предупреди, че все по-голяма част от хората по върховете на Европейския съюз започват да се занимават с лобистка дейност, призовавайки Брюксел да въведе по-строги правила срещу практиката.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Според доклад на Transparency International повече от половината комисари в предишния състав на Европейската комисия и близо една трета от участниците в предишния Европейски парламент са се присъединили към лобистки групи.

Случаите на бивши политици, които са преминали в частния сектор, се простира далеч отвъд случая с бившия председател на ЕК Жозе-Мануел Барозу (на снимката), който след края на мандата си стана част от американската инвестиционна банка Goldman Sachs, пише AFP, цитирана от БГНЕС.

В един от случаите 57% от акредитираните лобисти за американската компания Google преди това са били на работа към европейски институции.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

„Нуждаем се от правила, които да предотвратяват конфликт на интереси или попадането на институциите в ръцете на лобисти“, каза в изявление представителят на организацията Даниел Фройнд.

Анализът на Transparency обхваща 27-те комисари от ЕК и 485 членове на ЕП, които напускат работата си след европейските избори през 2014 г. Според него тенденцията, която е характерна и за САЩ, увеличава опасността от фаворизиране, групово мислене и обмяна на вътрешни сведения за начина на работа на европейските институции. Не е изключена и възможността за конфликт на интереси.

Още: В Хърватия - все повече пенсионери работят на пълен работен ден и получават половината от пенсията си

Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?

„Най-притеснителни са тези ситуации, където високопоставени фигури от ЕС се преместват директно на позиции, където се опитват да окажат влияние върху бивши свои колеги или техен персонал, или се присъединяват към организации, които преди това са регулирали“, посочват от организацията.

Комисари от комисията, начело с Барозу за периода 2009-2012 г. са заели позиции в големи компании като Uber, Bank of America и Volkswagen.

В разгара на скандала с поста на Барозу в Goldman Sachs председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер предложи удължаване на периода за заемане на лобистки пост след напускане на европейските институции на три години, вместо досегашните 18 месеца. В крайна сметка периодът се удължава до две години за бивши комисари.

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес