Борел: ЕС трябва да се договори с Русия за износа на 20 млн. тона украинска пшеница

30 май 2022, 19:15 часа 2475 прочитания 0 коментара

Европейският съюз трябва да се договори с Русия, за да изнесе от Украйна 20 млн. тона пшеница. Това заяви днес върховният представител по външна политика на ЕС Жозеп Борел при пристигането си на срещата на върха на лидерите от ЕС в Брюксел, цитиран от БГНЕС.

Още: САЩ и Европа натискат Украйна за "финландски" край на войната - но Путин не е Сталин

Още: Сърбия преговаря с Русия за изграждането на АЕЦ

„Обмисляме как можем да изнесем 20 млн. тона украинска пшеница. Това не е лесно. Очевидно е, че е необходимо споразумение с Русия, за да се използват морските пътища”, каза Борел. Той подчерта, че продоволствената криза ще бъде една от основните теми на днешната среща на върха. „Този въпрос е от изключителна важност. Не можем да си позволим светът да гладува”, добави Борел.

По данни на Организацията по прехрана и земеделие на ООН, Русия и Украйна имат дял от 30% от общия световен износ на зърнени култури. Влошаването на ситуацията с продоволствената сигурност застрашава най-сериозно държави като Йемен, Сомалия, Южен Судан и Афганистан.

Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.

Още: Косатки атакуваха яхти-платноходки близо до Португалия (ВИДЕО)

Още: Втора област в Италия узакони асистираното самоубийство

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес