Британският премиер Борис Джонсън отхвърли призива на Гърция за връщане на мраморните стауи от Партенона в страната, аргументирайки се с това, че 2500-годишните културни съкровища са „законно притежавани от настоятелите на Британския музей“. Това пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini, цитирано от агенция "Фокус".
Още: Путин иска цяла Украйна, а светът гледа Иран
Още: Bild: Германия обмисля как да даде оръжия на Украйна
„Разбирам силните чувства на гръцкия народ - и наистина на министър-председателя Мицотакис - по въпроса“, каза Джонсън в първите си публични коментари по въпроса, откакто стана премиер в интервю за гръцкия всекидневник Ta Nea.
„Но правителството на Обединеното кралство има твърда дългогодишна позиция по отношение на скулптурите, която е, че те са законно придобити от лорд Елгин съгласно съответните закони от онова време и са законно притежавани от настоятелите на Британския музей от тяхното придобиване“, добави още Джонсън.