Чужденци получават безплатна ваксинация срещу коронавирус в Сърбия

25 март 2021, 19:30 часа 2163 прочитания 0 коментара

Стотици граждани на Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Република Северна Македония се втурнаха към Сърбия, за да получат безплатна ваксинация. Това стана, след като Белград обяви, че чужденците в страната могат да се имунизират срещу COVID-19, предаде Ройтерс.

Докато много страни на Балканите и в Европа страдат от забавяне на доставките и недостатъчни количества ваксини, Сърбия разтръби за успехите си в осигуряването на ваксини от няколко различни производители. Председателят на Стопанската камара Марко Чадеж каза в сряда, че камарата е осигурила 10 000 дози ваксина за бизнесмени от региона. "Всички ние сме един регион и само заедно можем да се преборим с тази напаст", каза Чадеж пред журналисти.

Стопанската камара е упълномощена да осигури 10 000 дози ваксини за бизнесмени и техни работници, каза за Ройтерс източник от правителството, пожелал анонимност. "Дойдох тук, защото ваксините никога няма да пристигнат в Босна. Накрая може и да дойдат, но ще бъде късно", казва Елма от Босна и Херцеговина, която е пътувала 5 часа, за да се ваксинира в Сърбия.

Критици от региона казват, че сръбският президент Александър Вучич използва ваксините, за да засили влиянието на страната си - обвинение, което той отхвърля. Сърбия в момента използва ваксините на Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, руската Спутник V и китайската Синофарм. Сключените сделки й позволяват да заеме, според съобщенията на правителството, второ място по ваксинации в Европа след Великобритания. По официални данни в страната със 7 милиона население вече са ваксинирани над 2,2 милиона граждани.

От януари насам Сърбия дари ваксини на Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония. Новините за щедростта й вече се разпространиха и извън Балканите. Даниел Биндернагел, германски психиатър от Швейцария, каза за Ройтерс, че е пътувал до Сърбия и е успял да се регистрира за ваксинация на сръбския правителствен сайт. "Това е много добре за мен. Опитах в Швейцария и Германия. Аз съм лекар, но не можах", каза Биндернагел, цитиран от 24 часа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес