Сърбия е свободна да сключва търговски споразумения с други държави или организации, преди да се присъедини към Европейския съюз, "при условие, че това не е в противоречие с разпоредбите на Споразумението за стабилизиране и асоцииране между ЕС и Сърбия", каза днес говорителят на Европейската комисия Петер Стано.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
По повод Договора за свободна търговия между Сърбия и Китай Стано заяви, че „като част от преговорите за членство с ЕС Сърбия има задължението да излезе от всички двустранни договори за свободна търговия в деня на встъпването си в Евросъюза“, съобщи агенция БЕТА.
Президентът на Сърбия Александър Вучич разговаря с китайския лидер Си Дзинпин и заяви, че такъв договор между двете страни ще бъде подписан до края на годината. Това ще увеличи значително търговския стокообмен между Белград и Пекин и ще привлече допълнително чуждестранни инвестиции в Сърбия.
Говорителят на ЕК подчерта, че „ЕС е най-важният търговски и инвестиционен партньор на Сърбия“.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Според Стано, „през 2020 г. 61% от търговията на Сърбия е с ЕС с много благоприятна динамика на растеж, докато делът на Китай във външната търговия е 8%“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Що се отнася до преките чуждестранни инвестиции в Сърбия, делът на компаниите от ЕС е 69%, докато преките инвестиции от Китай са 3,5%, каза говорител на Европейската комисия.