Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) потвърди на 25 януари, че ще разгледа делото на Нидерландия срещу Русия във връзка със свалянето на полет MH17 над Донбас през 2014 г.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Всички 298 души на борда на самолета на Малайзийските авиолинии, пътуващ от Амстердам до Куала Лумпур, бяха убити. Полетът беше свален от ракета, изстреляна от подкрепяните от Москва сепаратисти. Според Окръжния съд в Хага, който се произнесе през ноември 2022 г., ракетата "Бук" е била докарана от Русия.
Нидерландското правителство твърди, че дезинформацията на Русия за ролята на Москва в инцидента е нарушение на човешките права на роднините на жертвите. Руската федерация отрича обвиненията.
Амстердам смята още, че Москва е изиграла ключова роля във въздушната катастрофа, а делото зависи от това дали Русия е имала "ефективен контрол" над района на Украйна, откъдето е била изстреляна ракетата. Според съдът в Хага - Руската федерация е имала пълен контрол над т.нар. Донецка народна република (ДНР), над която бе свален "Боинг 777".
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
На този етап решението на ЕСПЧ е само процедурно и не е произнасяне по същество. То обаче показва, че съдът смята, че Русия може да бъде държана отговорна за нарушенията на правата на човека в областите Донецк и Луганск.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Може да минат години, преди да бъде постановено решение, но ако ЕСПЧ издаде осъдителна присъда срещу Русия, Москва може да бъде задължена да плати обезщетение на роднините на жертвите, пише BBC.
През септември миналата година Русия престана да бъде страна по Европейската конвенция за правата на човека, но съдът все още може да разглежда искове срещу нея във връзка с действия до тази дата.
През ноември нидерландски съд в съдебния комплекс "Схипхол" призна трима мъже - двама руснаци и един украинец - за виновни за свалянето на полет MH17. Това са Игор Гиркин (Стрелков) - бивш военен министър на т.нар. Донецка народна република (ДНР), Сергей Дубинский и Леонид Харченко. Бившият руски военен Олег Пулатов беше оправдан.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Дубинский, Гиркин и Харченко са виновни за съучастие в убийство на 298 души и са осъдени задочно на доживотен затвор, реши съдът. Сепаратистите са объркали самолета "Боинг 777" с военен, но това не ги оправдава.
Москва нарече присъдата "скандална и политически мотивирана" и отказа да екстрадира обвиняемите. Изключително малко вероятно е те да бъдат предадени на правосъдието. Русия многократно е отричала да има някаква намеса в нападението.