Евродепутатите одобриха спорната директива за авторското право

12 септември 2018, 14:48 часа 2354 прочитания

Европейският парламент прие новата спорна директива за авторското правоТака парламентът, Европейската комисия и Съветът на ЕС продължават тристранните преговори по текста.

Още: Русия разшири списъка с ултиматуми, за да има мир в Украйна

Още: Уволнен и след няколко часа - мъртъв: Съдбата на руския транспортен министър

Решението беше взето с 438 гласа "за", 226 "против" и 39 "въздържал се".

Припомняме, че новата директива притесни мнозина, конкретно заради чл. 11 и чл. 13 от текстовете.

Съгласно чл. 11, ако в дигитална среда си доставчик на услуга и използваш авторско произведение "от пресата" и го правиш с търговска цел т.е. печелиш пари от това, то първоначалният автор има право да поиска заплащане. Промяната стана известна като "плащане за ползване на линкове". Изрично обаче се посочва, че няма право на заплащане, ако става въпрос само за позоваване на информация чрез хипервръзка.

Още: Немци, вън!: Яростни протести в Майорка и повреждане на имущества на чужденци (СНИМКИ)

Още: Малък голям герой: Чихуахуа спаси мъж, паднал в ледник в Швейцария

Чл. 13 пък касае изключително разпространителите на видеосъдържание. Доставчиците на онлайн услуги трябва да осигуряват недостъпност при евентуален опит за споделяне на авторски продукт, за който няма лицензионно споразумение. Съгласно текста, онлайн платформите ще търпят юридически последствия за материали, защитени от авторското право, които са били качени от техни потребители без знанието и позволението на авторите. Припомняме, че в момента защитен от авторско право материал може да бъде качен например в YouTube, като материалът бива блокиран само след изричен сигнал на носителя на авторското право към платформата за видеосподеляне. Затова и сега има сериозни опасения, включително от българския евродепутат Момчил Неков, че разработването на алгоритми за "опазване на авторското право", каквато е концепцията в случая, ще доведе до цензура.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес