Съгласно новия закон ЕС трябва да въведе мерки за възстановяване на най-малко 20 % от сухоземните и морските зони на ЕС до 2030 г. и на всички екосистеми до 2050 г.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Това е част от предварителното политическо споразумение между Парламента и Съвета относно закона на ЕС за възстановяване на природата, което ще бъде поставено на окончателно гласуване във вторник.
Според директивата страните членки трябва да възстановят в добро състояние най-малко 30 % от влошените местообитания, обхванати от новия закон до 2030 г., 60 % до 2040 г. и 90 % до 2050 г. Освен това в новия регламент се определят цели за някои показатели за биологичното разнообразие в селскостопанския сектор, както и за възстановяването на органичните почви в пресушените торфища, използвани за селското стопанство, съобщават от пресцентъра на ЕП у нас.
Още: Повече от 100 природни зони в света се рушат вследствие на човешката дейност
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Текстът включва някои изключения за държавите членки, както и аварийна спирачка, чрез която целите за селскостопанските екосистеми могат да бъдат временно спрени при извънредни обстоятелства.
Припомняме, че според доклад над 80 % от европейските природни местообитания са в лошо състояние. На 22 юни 2022 г. Комисията предложи регламент относно възстановяването на природата, който да допринесе за дългосрочното възстановяване на увредената природа в сухоземните и морските райони на ЕС и за постигане на целите на ЕС в областта на климата и биологичното разнообразие. Според Комисията новият закон ще донесе значителни икономически ползи, тъй като всяко инвестирано евро ще доведе до поне 8 евро ползи.
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия