Последиците от Brexit върху външната политика и политиката на сигурност в ЕС няма да бъдат толкова пагубни, колкото в други области на сътрудничество, заяви председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен в интервю за „Шпигел“.
Още: Истинското мнение на кралица Елизабет II за Меган Маркъл: Обезпокоителни отклонения
"По-специално във външната политика и политиките за сигурност последиците от Brexit няма да бъдат толкова сериозни. За разлика от други области, британците бяха много сдържани в цялостната си политика за сигурност и блокираха известен напредък в рамките на ЕС", каза Фон дер Лайен.
Тя добави, че в тази връзка създаването на европейски съюз за отбрана „можеше да бъде стартирано едва след референдума за Brexit“.
„И от двете страни има стремеж към тясно сътрудничество“, заяви Фон дер Лайен.
Още: Путин иска цяла Украйна, а светът гледа Иран
По-рано британският премиер Борис Джонсън отново представи законопроекта за Brexit в парламента, като предложи излизане от ЕС на 31 януари 2020 г. и отказ за удължаване на преходния период. Според гласуването британският парламент подкрепи законопроекта за Brexitна второ четене.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bild: Германия обмисля как да даде оръжия на Украйна
Още: Недоволството от Стармър в партията му расте, ще бъде ли сменен?
Очаква се окончателното гласуване в двете камари и получаването на кралска санкция по законопроекта да се състои през януари. Ако Великобритания напусне ЕС на 31 януари, преходният период ще продължи до края на 2020-а.