Седемте най-големи развити икономики в света се споразумяха да спрат до края на тази година международното финансиране на въглищни проекти, които отделят въглерод, както и да отменят подобна финансова подкрепа за всички изкопаеми горива, за да постигнат глобално договорените цели за изменение на климата, съобщава Reuters.
Още: Какво оръжие е поискала Украйна от Германия?
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.07.25 - Русия удари център за набор на войници
Спирането на финансирането на изкопаеми горива се разглежда като основна стъпка, която светът може да направи, за да ограничи повишаването на глобалните температури до 1,5 градуса по Целзий над тези от прединдустриалните времена, което според учените би избегнало най-опустошителното въздействие на климатичните промени.
В цитираното от Reuters комюнике се посочва, че Групата от седем индустриално развити държави - САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и ЕС заявяват, че "международните инвестиции във непречистени въглищни проекти, отделящи водород, трябва да спрат сега".
"Ние се ангажираме да предприемем конкретни стъпки към пълен край на новата пряка държавна подкрепа за непречистено международно производство на топлоенергия до края на 2021 г., включително чрез официална помощ за развитие, финансиране на износа, финансова и търговска подкрепа за насърчаване", посочват световните икономически лидери.
Още: Синът на кралица Камила проговори за проблемите ѝ с алкохола
Още: Папата излезе във ваканция: Ще играе тенис (ВИДЕО)
Въглищата се считат за непречистени, когато се изгарят за енергия или топлина, без да се използва технология за улавяне на вредните емисии - система, която все още не се използва широко в производството на електроенергия, напомня агенцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски подписа нов пакет санкции срещу Русия
Още: Взрив при основен за Киев ТЕЦ, експлозия и на танкер до Санкт Петербург (ВИДЕО)