Германската икономика ще нарасне с повече от очакваните 1,9 % през 2022 г., показват официални данни. Правителствените мерки за облекчаване на положението на европейския експортен гигант са довели до облекчаване на енергийната криза, предизвикана от войната в Украйна.
Още: Колко украински военнослужещи държи Русия в плен?
Още: 921 евро на месец в Германия: Всеки шести е беден, как се справя икономиката?
Разширяването е по-бавно от ръста от 2,6 % през 2021 г., като БВП "се забави" през четвъртото тримесечие, заради рязкото покачване на инфлацията след нахлуването на Русия в Украйна, съобщи статистическият орган Destatis.
Икономиката се справи по-добре от прогнозираните от анализаторите 1,8 %. Правителствените интервенции и меката зима помогнаха на Германия да преодолее по-високите енергийни разходи, предизвикани от намаляването на ключовите доставки на газ от Москва.
Рут Бранд, президент на Destatis, очерта предизвикателствата пред най-голямата европейска икономика - от "екстремно увеличение на цените на енергията" до затруднения във веригата за доставки, повишаване на цените на храните и недостиг на квалифицирани работници.
Още: Кола се вряза в група хора в Германия, има пострадали (ВИДЕО)
Още: Рюте предлага огромно увеличение на разходите за отбрана на страните в НАТО
Но тя добави: "Въпреки тези трудни условия германската икономика се справи добре като цяло през 2022 г."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нови екстремисти, стари проблеми, фасадна демокрация: Румъния отива на ключови избори
Още: Директно отговорен за десетки изгорели през 2014 година в Одеса чиновник се заканва да отмъсти
Карстен Бржески, ръководител на отдела по макроикономика в ING, също заяви, че данните "показват, че за цялата 2022 г. ефектът на наваксване след края на пандемията, както за потреблението, така и за производството, е надделял над икономическите последици от войната в Украйна.“
"През последните месеци на годината фискалната подкрепа също смекчи спада".
Опасения от рецесия
Рязкото покачване на енергийните разходи натежа върху германската индустрия и потребители, но поредица от неотдавнашни показатели подсказват, че спадът ще бъде по-малко сериозен от първоначалните опасения.
Още: Важни промени за безработните в Германия: Ще засегне ли и българите там?
Още: От люлката на фронта: Детски градини в Русия проведоха Парад на победата (ВИДЕА)
Самото правителство предвиждаше през октомври, че икономиката ще се свие с 0,4 % през цялата тази година.
Но усилията за натрупване на газови резерви в подготовка за зимата позволиха на Германия да избегне острия недостиг.
Мащабният пакет от помощи на стойност 200 млрд. евро (216 млрд. долара), обявен през септември за ограничаване на сметките за енергия на домакинствата и подпомагане на бизнеса, също е намалил ръста на цените, твърдят анализатори.
Някои анализатори предупреждават, че облекчението може да се окаже временно, предвид значителните рискове, които предстоят.
Германия вероятно няма да успее да избегне рецесията - две последователни тримесечия, през които икономиката се свива - каза Бржески.
Данните за БВП за 2022 г. "предполагат стагнация, а не свиване на икономиката през четвъртото тримесечие. Дали широко прогнозираната рецесия просто няма да се осъществи? Остава под въпрос."
"Избягването на най-лошото не означава, че икономиката се справя добре", добави той.
Германската асоциация на автомобилната индустрия VDA предупреди за дългосрочните последици от по-високите цени на енергията за водещия сектор.
"Промишлеността е двигателят на просперитета на Германия, а този двигател се нуждае от енергия", заяви по-рано тази седмица президентът на VDA Хилдегард Мюлер.
Германия рискува "трайно да загуби", ако не намери начин да снабдява промишлеността с енергия на достъпни цени, каза тя. , АФП