Икономиката на Германия отбеляза скромен ръст през миналата година, тъй като индустриалната сила на Европа се бори да се отърси от последиците от пандемията от коронавирус и проблемите във веригата за доставки, показаха официални данни днес, съобщи БГНЕС, цитирайки АФП.
Още: Австрийските служби за сигурност ще следят за опасни публикации в социалните мрежи
Още: Експлозия в центъра на Москва: Твърдение, че генерал от ФСБ е бил взривен (ВИДЕО)
Цифрата на растежа от 2,7% оставя Германия като европейски изоставащ фактор във възстановяването от икономическия шок, причинен от пандемията.
Според последните прогнози на Европейската комисия, през 2021 г. се очаква растежът в целия Европейски съюз да e около 5%, като Франция и Италия ще изпреварят останалите.
Скромното възстановяване на Германия беше постигнато "въпреки продължаващата ситуация с пандемията, все повече затруднения в доставките и недостиг на материали", заяви в изявление ръководителят на федералната статистическа агенция Георг Тил."Германската икономика успя да се възстанови от резкия спад през миналата година, въпреки че икономическите резултати все още не са достигнали предкризисното си ниво", каза той.
Още: Бензиностанция в Украйна се взриви: Има данни за огромна трагедия (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е изправена пред вот на недоверие, ето кога ще е гласуването
През 2020 г. на база коригирани цени и календарни данни брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия спадна с 4,9%, тъй като коронавирусът принуди голяма част от най-голямата европейска икономика да спре работа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Румъния ли е: Още хора твърдят, че са видели черната пантера
"Много високите очаквания, които се възлагаха на германската икономика в началото на 2021 г., се оправдаха само частично", заяви Фрици Кьолер-Гайб, главен икономист в германския публичен кредитор KfW.
Ранните прогнози за 2021 г. представиха оценки за растеж от порядъка на 4%. Тези прогнози постепенно бяха преразгледани надолу, тъй като промишлеността беше затруднена от нови здравни ограничения.
Проблеми с предлагането
Още: Рюте: Лавров е министър още от времето на Исус и оттогава нищо полезно не е излязло от устата му
Още: Най-известният руски завод за ПВО и дронове спря работа: Ефектът на украинските дронове
Пандемията беше в основата и на сътресения в световните вериги за доставки, довели до недостиг на суровини и компоненти, които месец след месец затрудняваха индустрията. Германските производители, които разполагат с огромна мрежа от доставчици и разчитат на износа, бяха особено силно от недостига.
Водещите производители на автомобили в страната бяха принудени да прекъснат производството в заводите си, за да се справят с недостига на чипове - ключов компонент както в конвенционалните, така и в електрическите превозни средства. По данни на федералния транспортен орган през миналата година в Германия са продадени общо 2,62 млн. автомобила, което е с 10,1% по-малко от 2020 г. - година, в която броят на автомобилите в индустрията вече беше спаднал заради пандемията.
Разходи за климата
Слабото представяне е проблем за новото правителство на канцлера Олаф Шолц и неговите планове за стимулиране на икономиката с инвестиции в областта на климата. През 2021 г. държавата пое с 24,8 млрд. евро по-малко дълг от очакваното и заделя 60 млрд. евро, за да инвестира в нулеви емисии и цифрова трансформация. По този начин правителството "запазва неизползваните възможности от миналата година", за да инвестира в "двигатели на растежа като опазването на климата", заяви финансовият министър Кристиан Линднер в реч пред парламента днес.