Гърция предупреди Турция, че може да блокира достъпа ѝ до фонда за отбрана на Европейския съюз, освен ако Анкара не гарантира, че оръжията няма да бъдат използвани срещу Атина. Между Гърция, която е членка на ЕС, и съседна Турция съществуват исторически напрежения по отношение на суверенните права в Егейско море, а напоследък и по отношение на проучването на енергийни източници, и по темата с миграцията.
Турция, която е членка на НАТО, но не и на ЕС, технически има право на достъп до финансиране за отбранителната промишленост на ЕС и до съвместни програми за обществени поръчки като част от инициативата на блока „Мерки за сигурността на Европа“ (SAFE) на стойност 150 милиарда евро:
Турция официално е потвърдила намеренията си да се присъедини към инструмента SAFE и цели подписване на двустранно споразумение с ЕС, с което да конкретизира процеса.
Още: Стъпка 1 от превъоръжаването на Европа е факт: Украйна също влиза във фонда за отбрана
Гръцките опасения
Само че гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви в сряда късно вечерта, че страната му няма да позволи на Турция да участва в отбранителната схема, ако тя продължава да заплашва с война срещу Гърция и да поставя под въпрос нейния суверенитет в Егейско море.
"Гърция няма да го позволи", заяви Мицотакис. А през май гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас също изрази сериозни резерви относно евентуалното участие на Турция в европейската програма SAFE за сътрудничество в областта на отбраната. Той предупреди, че участието на трети страни в програмата може да представлява риск за целостта на Европейския съюз и да е "врата" за турските "аспирации" в региона, цитиран от Kathimerini. ЕС обаче позволява на трети страни да участват.
Снимка: Кириакос Мицотакис, Getty Images
Турция отдавна заплашва с война, ако Гърция едностранно разшири териториалните си води в Егейско море.
Още: Ердоган кани Путин и Тръмп в Истанбул
Мицотакис посочи, че всички 27 членки на ЕС трябва да дадат съгласието си, преди Турция да получи достъп до средствата по SAFE. "Необходимо е единодушие", заяви той.
Германия одобри самолети Eurofighter за Турция, Мицотакис е недоволен
Коментарите му дойдоха часове след като Германия обяви, че е одобрила доставката на изтребители Eurofighter за Турция. Анкара води преговори от няколко години за закупуването на 40 самолета, които се произвеждат от консорциум от Германия, Великобритания, Италия и Испания.
"Турция е голяма страна с силна отбранителна промишленост. И ако някой вярва, че може да блокира всяка покупка на отбранително оборудване от Турция, той е доста невеж. Това никога не се е случвало. Не може да се случи", допълни още Мицотакис.
Още: Турция с ясен сигнал пред еврокомисаря по разширяването: Членството в ЕС е стратегическа цел
"Това, което може да се случи обаче, е да информираме нашите европейски съюзници, че ще има непредвидени обстоятелства и условия по отношение на начина, по който тези самолети ще бъдат доставени, потенциално използвани и поддържани в бъдеще“, каза той.
Какво е SAFE?
ЕС стартира поредица от инициативи, целящи да съберат до 800 милиарда евро, за да помогнат на страните членки да укрепят отбраната си.
SAFE е финансов пакет от 150 милиарда евро, предназначен да укрепи европейските отбранителни способности и да намали зависимостта от НАТО и САЩ. Схемата предлага нисколихвени заеми за доставки на военно оборудване и може да включва трети държави, с които ЕС има партньорство в областта на сигурността и отбраната - например Турция.
Министерският съвет на България тази седмица прие решение, с което одобрява проект на заявление за интерес за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента "Мерки за сигурността на Европа (SAFE). Накратко - страната ни иска да изтегли заем в порядъка на 2,7-3 милиарда евро: България с първа стъпка в превъоръжаването на Европа - ще тегли заем за милиарди евро.