Fтиващото си правителство на Италия одобри указ за реформа на известната с бавното си функциониране система на наказателно правосъдие. Това проправя пътя за финализиране на по-широка реформа, необходима за осигуряване на средства от Европейския съюз, предава БГНЕС.
Още: "Получих смъртни заплахи": Вайц се оплаква от България в македонска медия (ВИДЕО)
Още: Военният завод в Елец стана любим на украинските дронове, Воронеж също не успя да спи (ВИДЕО)
Забавянето на съдебните дела се разглежда като фактор, който възпира чуждестранните инвестиции, подкопава доверието в правната система и е сериозна спирачка за растежа на третата по големина икономика в еврозоната.
Европейската комисия обвърза част от средствата за възстановяване на Италия от пандемията в размер на 200 млрд. евро с условието за намаляване на продължителността на съдебните процеси с 25% за пет години по наказателни дела и с 40 % по граждански дела.
Реформата, която вероятно е най-спорната в 18-месечното премиерство на министър-председателя Марио Драги, предлага съдебните процеси да се прекратяват без произнасяне на присъда, ако продължат повече от определен срок.
Още: Хибриден режим на Балканите: Защо процъфтява дълбоката държава в Северна Македония?
Още: Краде ли Европа тайните на най-голямата гордост на украинската армия?
Критиците твърдят, че това ще позволи на хиляди престъпници да избегнат правосъдието, но министърът на правосъдието Марта Картабия отбеляза, че реформата предвижда наемането на 15 000 служители, за да се намали натоварването на съдиите, опростяването на някои процедури и насърчаването при договарянето на споразумения за признаване на вина, за да се предотврати внасянето на дела в съда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Не блокирайте Северна Македония заради историята": Еврокомисар с молба към България
Още: Русия осъди писателя Борис Акунин на 14 години затвор заради подкрепата му за Украйна
Указите за реформа на наказателното и гражданското правосъдие ще бъдат разгледани от парламентарни комисии, които могат да предложат евентуални изменения. Реформата трябва да влезе в сила до края на тази година, за да бъдат отпуснати европейски средства.